Colliers International: kilkanaście niemieckich funduszy do likwidacji

Fot. Fotolia

Według Colliers International nawet 15 niemieckich otwartych funduszy inwestujących na rynku nieruchomości (tzw. GOEFs) może zostać zlikwidowanych w ciągu najbliższych 5 lat. W rękach funduszy tego typu w Europie Centralnej i Wschodniej są aktywa wyceniane na 4,5 mld euro.

Według wyliczeń Colliers International większość tych aktywów GOEFs znajduje się w Polsce (55 proc.), w Czechach (28 proc.) i na Węgrzech (8 proc.). Najbardziej popularnym sektorem są biura, na które przypada aż 68 proc. aktywów, sektor centrów handlowych ma 22 proc. udziału.
Analitycy wskazują, że od 2010 r. obserwowana jest ograniczona liczba inwestycji ze strony niemieckich funduszy, a 11 z nich aktywnych na wschód od Odry powiadomiło o wycofaniu się z rynku. Posiadały one aktywa wyceniane na 2,17 mld euro.

Zdaniem ekspertów Colliers International, do likwidacji funduszy przyczynić się mają sprzeczne potrzeby inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w powiązaniu z spowalniającym rynkiem, na którym odcisnął swoje piętno kryzys finansowy.

Eksperci Colliers International przekonują jednak, że pomimo likwidacji funduszy i wycofywaniu się przez nie z inwestycji – co jest wyzwaniem dla rynku – nie należy się spodziewać zalewu nieruchomościami na sprzedaż. Proces ten będzie raczej przebiegał stopniowo i może być okazją na wzmocnienie swojej pozycji dla tych podmiotów, które pozostaną aktywne na rynkach naszego regionu. Jako dowód analitycy wskazują ostatnie zakupy funduszy: Union, Deka, RREEF, które przeprowadziły transakcje na łączną sumę około 600 mln euro.

Źródło: Colliers International

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.