Wzrasta popyt, a zasoby dostępnej powierzchni magazynowej maleją - raport

Tulipan Park Gliwice.

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Jones Lang LaSalle opublikował raport podsumowujący pierwszą połowę roku na rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce.

Według najnowszych danych pokazują duży wzrost zainteresowania najemców powierzchniami magazynowymi, którzy w pierwszej połowie roku wynajęli już 837 300 mkw. Raport wskazuje na operatorów logistycznych, firmy motoryzacyjne, producentów artykułów elektronicznych i sieci handlowe, które wygenerowały ponad 59 proc. popytu na magazyny w pierwszej połowie roku.

Godnym zauważenia jest również fakt wzmożonej aktywności deweloperów. W budowie pozostaje 290 600 mkw. powierzchni magazynowej, która w 85 proc. jest już przeznaczona dla konkretnych najemców. Najbardziej aktywni deweloperzy to Panattoni, SEGRO i Goodman, którzy odpowiadają za 80 proc. powierzchni budowanej.

Czynsze w większości lokalizacji, zwłaszcza tam, gdzie pustostany wynoszą dużo poniżej średniej dla kraju (12,9 proc.), czyli w Trójmieście, Poznaniu i Górnym Śląsku, nieznacznie wzrosły. Według ekspertów z Jones Lang LaSalle trend ten utrzyma się, zwłaszcza w perspektywie krótkookresowej.

 - Pierwsza połowa 2011 roku już za nami. Po raz kolejny mamy przyjemność zaprezentować raport podsumowujący najważniejsze wydarzenia, statystyki, zestawienia i trendy na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Przywiązujemy ogromną wagę do jakości zbieranych danych, które znajdują się w raporcie, tak by w wyczerpujący i przejrzysty sposób przedstawiać sytuację na rynku – komentuje Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w Polsce w Jones Lang LaSalle.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.