Pasaż Victoria w Lublinie - projekt stoi w miejscu

Trwa impas w sprawie budowy Pasażu Victoria. Ratusz wstrzymuje się z oceną nowej wizji inwestora, do czasu wycofania starego projektu podaje Dziennik Wschodni.

Na początku czerwca spółka Centrum Development and Investments przedstawiła nowy pomysł na przebudowę dawnej Galerii Centrum. Wystąpiła do ratusza o określenie warunków zabudowy. Do tej pory urząd nie przygotował nawet projektu decyzji w tej sprawie.

Inwestor już raz starał się o uzyskanie warunków zabudowy. Miasto przygotowało projekt decyzji, ale został on odrzucony przez konserwatora zabytków. CDI złożyło skargę i sprawa jest w toku. – Nie możemy jednocześnie wydawać dwóch decyzji dla tego samego wnioskodawcy dotyczących jednej nieruchomości – mówi Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa.

Według nowej koncepcji, galeria planowana w miejscu dawnego "pedetu” ma nawiązywać stylem do historycznej zabudowy śródmieścia. Gmach ma być także niższy, niż pierwotnie planowano. Spółka wnioskuje również o przywrócenie historycznej linii zabudowy, historycznych gabarytów Hotelu Victoria, jak również o zaznaczenie na elewacjach historycznych podziałów działek.

Pierwsza propozycja zakładała, że przy Krakowskim Przedmieściu powstanie jedna, nowoczesna bryła. Proponowano też częściowe zabudowanie skweru przed dawnym "pedetem”. Projekt został skrytykowany przez lubelskich architektów i urbanistów. Sprzeciw wzbudziły zarówno gabaryty (nawet ponad 20 m wysokości), jak i sama forma budynku i proponowany układ komunikacyjny.

Źródło: Dziennik Wschodni

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.