GTC: wyniki nienajlepsze, warszawskie galerie w drodze

Galeria Wilanów, Warszawa

GTC spodziewa się, że jeszcze w sierpniu br. otrzyma decyzję środowiskową dla Galerii Wilanów, której otwarcie planowane jest na 2016 r. Rok wcześniej, bo w 2015 r. ma zostać otwarta Galeria Białołęka. Spółka ma już skonsolidowane ponad 90 proc. gruntów pod inwestycję i otworzyła przetarg na budowę.

Obie galeria mają już pierwszego najemcę. 10-letnie umowy najmu w dwóch warszawskich centrach GTC podpisał operator kinowy Cinema City. Galeria Wilanów ma powstać na 7,5-hektarowej działce. Docelowo zaoferuje niemal 80 tys. mkw. powierzchni handlowej netto do wynajęcia. W pierwszej fazie projektu powstanie 60 tys. mkw., czyli mniej więcej tyle, ile ma Galeria Mokotów. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 680 mln zł. W centrum handlowym na Białołęce znajdzie się ok. 60 tys. mkw. powierzchni netto przeznaczonej na wynajem. Spółka GTC rozważa możliwość realizacji projektu wartego 160 mln euro w dwóch etapach (po 45 oraz 15 tys. mkw.). Mimo, że firma nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o pozwolenia na budowę obiektu (ma zamiar to zrobić w tym półroczu), rozpoczęła proces wyłaniania generalnego wykonawcy.
– Przetarg bazuje na projekcie konsultowanym z warszawskim ratuszem. To duży projekt i chcemy mieć czas na konsultacje z generalnym wykonawcą – tłumaczy Mariusz Kozłowski członek zarząduGTC. Jak przekonuje Alain Ickovics, prezes zarządu firmy, obie galerie są priorytetowe dla spółki i i będą stanowić motor wzrostu w nadchodzących miesiącach.

We wtorek, 20 sierpnia spółka opublikowała również wyniki finansowe za I półrocze i II kwartał 2013 r. Giełdowy deweloper zanotował w II kw. 42,3 mln euro straty netto wobec 14,5 mln euro straty rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 29,3 mln euro wobec 4,2 mln euro zysku operacyjnego w tym samym okresie w 2012 r. Przychody grupy wyniosły 32,5 mln euro wobec 37,5 mln euro przed rokiem. GTC poinformowało w raporcie, że przychody z najmu oraz z tytułu usług wyniosły 30 mln euro wobec 33 mln euro w II kwartale 2012 r., co było następstwem sprzedaży Platinium Business Park (2 mln euro) oraz obniżenia cen wynajmu w segmencie biurowym w Polsce i na Węgrzech. Strata netto z aktualizacji wartości aktywów oraz utrata wartości projektów mieszkaniowych wyniosła 44 mln euro. Koszty finansowe spadły do poziomu 12 mln euro (16 mln euro w II kw. 2012 r.) dzięki zmniejszeniu poziomu zadłużenia w wyniku wykupu obligacji i spłaty kredytów związanych z Platinium Business Park. W całym I półroczu GTC zanotowało 65 mln euro straty netto i 35,8 mln euro straty operacyjnej przy przychodach na poziomie 65,7 mln euro. W I połowie 2013 r. spółka zawarła umowy najmu na 39 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowej, a ogólny poziom wynajęcia powierzchni wyniósł 91 proc. wobec 89 proc. w I poł. 2012 r.

 2013_H1_Publikacja wynikow osiagnietych w II kwartale i I połroczu 2013_FINAL (2) [281,69 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.