Atrium planuje sprzedaż dwóch centrów handlowych za 298 mln euro

Liad Barzilai, dyrektor generalny Grupy

Giełdowa spółka Atrium European Real Estate Limited zawarła umowę sprzedaży dwóch centrów handlowych w Polsce na rzecz funduszu ECE European Prime Shopping Centre Fund II, zarządzanego przez niezależne towarzystwo funduszy inwestycyjnych ECE Real Estate Partners. Finalizacja transakcji, która przewidywana jest na trzeci kwartał 2019 roku, uzależniona jest od spełnienia określonych warunków zawieszających.

Sprzedaż dwóch polskich aktywów - Atrium Koszalin i lubelskiego Atrium Felicity, wpisuje się w bieżącą strategię Spółki obejmującą repozycjonowanie portfolio w kierunku dużych, prestiżowych centrów handlowych  o dominującej pozycji, w najlepszych wielkomiejskich lokalizacjach oraz w stolicy.  Od roku 2015 do teraz Grupa nabyła wysokiej klasy aktywa w pierwszorzędnych lokalizacjach o wartości 0,5 mld euro, natomiast sprzedała aktywa w mniejszych aglomeracjach o wartości 0,7 mld euro, tym samym zmieniając skład swojego portfela ze 153 nieruchomości położonych w siedmiu krajach na 32  wysokiej jakości nieruchomości w czterech krajach.

Bieżącą transakcję przeprowadzono po zbyciu, na początku bieżącego roku, działki w Gdańsku za cenę odpowiadającą jej wartości księgowej w kwocie 28 mln euro oraz po uzgodnieniu nabycia Centrum Handlowego Kings Cross w Warszawie o powierzchni około 7000 mkw za kwotę 43,1 mln euro, którego finalizacja jest przewidziana na drugi kwartał tego roku.

Zbywanie aktywów realizowane jest w ramach naszej bieżącej strategii obejmującej wzmacnianie aktywów oraz koncentrację na prestiżowych obiektach w najlepszych wielkomiejskich lokalizacjach, co powinno zaowocować wyższymi i bardziej zrównoważonymi zyskami w dłuższej perspektywie czasowej. Warszawa i Praga są niezmiernie ważne dla tej strategii z powodu ich rosnącej populacji i bardzo niskiego bezrobocia, które są czynnikami strukturalnymi wspierającymi wzrost wydajności naszych aktywów. Jestem bardzo zadowolony, że doprowadziliśmy do sprzedaży tak znaczącej części naszego portfolio powyżej jego wartości księgowej. Wpływy ze sprzedaży wykorzystamy do dalszej optymalizacji naszego bilansu oraz rozwoju portfolio w kierunku dominujących centrów handlowych w największych miastach na naszych podstawowych rynkach - powiedział Liad Barzilai, dyrektor generalny Grupy Atrium European Real Estate Limited.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.