Trwa dobra passa na rynku magazynowym

Tomasz Olszewski, JLL

 Utrzymuje się wysoka aktywność deweloperów i rośnie udział powierzchni budowanej spekulacyjnie. Mniejsze rynki magazynowe nabierają znaczenia – tak JLL podsumował I kw. Na rynku magazynowym.

- Początek 2015 r. upłynął pod znakiem kontynuacji bardzo dobrej passy na rynku magazynowym. Całkowity popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe sięgnął 585 tys. mkw., co jest historycznie najlepszym otwarciem roku. Podaż komercyjnych powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce przekroczyła 9 mln mkw., a aktywność deweloperów pozostaje wysoka – w budowie znajduje się prawie 593 tys. mkw. – komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej JLL.

W I kw. 2015 r. wysoka dynamika rynku powierzchni magazynowych została utrzymana, a całkowity popyt wyniósł 585 tys. mkw. Największą aktywność najemców w I kw. zarejestrowano w Polsce Centralnej (popyt brutto 141 tys. mkw.), a następnie w regionie Poznania (92 tys. mkw.) i Górnego Śląska (86 tys. mkw.).

Pod koniec I kw. wskaźnik pustostanów wynosił 7,3 proc., co oznaczało spadek wobec 9,8 proc. na koniec 2014 r. najwięcej pustostanów było w Warszawie (13,9 proc. w strefie Warszawa Miasto oraz 10,3 proc. w okolicach Warszawy).
W I kw. zarejestrowano niewielki spadek czynszów bazowych na Górnym Śląsku, gdzie wynoszą one obecnie 2,9 – 3,6 euro za mkw. miesięcznie oraz w Poznaniu (2,8 - 3,5 euro za mkw. miesięcznie). Czynsze w pozostałych regionach były stabilne i nie zmieniły się wobec IV kw. 2014 r.

 

 
Follow JLL 
     
      
      
      
      
      

 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.