Robert Dobrzycki: Nowe szanse dla rynku logistycznego

Dużą szansą dla segmentu magazynowego jest rozwój handlu elektronicznego. Dzięki niemu przejmie on część powierzchni przypadającej obecnie na sektor handlowy ponieważ część popytu ze zwykłych sklepów będzie przechodziła do e-handlu - mówi w rozmowie z THE CITY, Robert Dobrzycki, managing partner Central & Eastern Europe, Panattoni.

Trudno, na razie powiedzieć jak duża będzie ta transmisja, ale rozwój technologiczny sprzyja powierzchniom magazynowym. Efekt ten spotęguje z pewnością wejście do Polski dużych sieci e-handlowych. Wystarczy powiedzieć, że sam tylko Amazon ma w Niemczech cztery swoje obiekty magazynowo-handlowe po ok. 100 tys. mkw. każdy. Wprawdzie w Polsce e-handel jeszcze nie odgrywa tak dużej roli, jak na Zachodzie, ale z roku na rok ten rynek się powiększa. To opóźnienie ma jednak i swoje dobre strony. Dzięki obserwowaniu rozwoju tego segmentu na Zachodzie, możemy uniknąć błędów i adaptować sprawdzone rozwiązania.

Rozwój infrastruktury drogowej i e-handlu wpłynie też na centralizację w segmencie magazynowo-logistycznym. Będzie powstawać więcej ogromnych obiektów w centralnych lokalizacjach. Topowe lokalizacje, to dla obiektów przemysłowych strefy ekonomiczne.  Duże centra logistyczne nadal będą lokalizowane w centralnej Polsce (Łódź, Stryków), na Śląsku, w okolicach Wrocławia i Poznania. Na rzecz centralnej Polski straci Warszawa. Powierzchnie logistyczne pod stolica będą traciły znaczenie ogólnopolskie i podążały będą w kierunku rynku lokalnego, na którym na plan pierwszy wysunie się aspekt dystrybucyjny.
 
Słaby stan infrastruktury komunikacyjnej we wschodniej części kraju sprawia, że nie jest ona atrakcyjna inwestycyjnie, może poza obiektami przemysłowymi w strefach ekonomicznych. Dopóki infrastruktura się tam nie poprawi to, nawet tańsza niż w zachodniej części kraju, siła robocza, raczej nie przyciągnie wielu inwestorów. Stosunkowo nieźle w tej części kraju wypada Rzeszów, ale pamiętajmy, że do miasta powoli dociera autostrada. Białystok z kolei, na mapie magazynowej nie istnieje - podsumowuje Robert Dobrzycki .

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.