Colliers o wynikach na rynku magazynowym

Wartości transakcji na rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie EMEA przekroczyła poziom z 2007 r. i wyniosła 22 mld euro. Niekwestionowanym liderem w tym sektorze okazała się Wielka Brytania – wynika z publikacji Colliers International „EMEA Industrial & Logistics Snapshot 2015”.

W 2014 roku Wielka Brytania była najsilniejszym i najbardziej atrakcyjnym rynkiem w regionie EMEA pod względem inwestycji w nieruchomości logistyczne i przemysłowe. Zrealizowano tu aż 37 proc. transakcji całego regionu, za około 8,3 mld euro. To ponad dwukrotnie więcej niż w krajach skandynawskich (3,7 mld euro) czy w Niemczech (3,6 mld euro).

W 2014 projekty spekulacyjne pojawiły się już w Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach oraz Szwecji.

W Wielkiej Brytanii popyt osiągnął najwyższy wskaźnik od 2010 r. Znaczące transakcje zostały zawarte przez znanych graczy brytyjskiego rynku, w tym Waitrose i Eddie Stobart – na potrzeby tych najemców powstaną nowe budynki. Świadczy to o niedoborze najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku.

Ten niedobór skutkował wzrostem stawek czynszów w takich lokalizacjach, jak: Belfast (12,5 proc.), Birmingham (11,8 proc.), Manchester (11,1 proc.), Bristol (4,3 proc.) i Londyn Heathrow (3,4 proc.).

W Danii, Szwecji oraz Norwegii aktualne zasoby nieruchomości logistycznych i przemysłowych nie spełniły oczekiwań najemców. Stąd ograniczona aktywność na tych rynkach oraz stabilne stawki czynszów. Wyjątek stanowił Sztokholm i Göteborg, w których czynsze wzrosły odpowiednio o 9,1 i 4,5 proc. Brak podaży odpowiedniej jakości produktów sprawił, że niektórzy duńscy najemcy rozważają wybudowanie własnych obiektów. Dodatkowo w Szwecji zaobserwowano wzrost liczby projektów spekulacyjnych.

W 2014 r. czynsze za powierzchnie logistyczne i przemysłowe w Niemczech utrzymały się w większości regionów na stałym poziomie. Wzrost stawek zaobserwowano natomiast w Monachium (4,8 proc.) i Stuttgarcie (1,8 proc.). Na niemiecki rynek trafiły kompleksowe projekty takie, jak na przykład magazyn Home24 w Berlinie. Dużym zainteresowaniem wśród firm z sektora e-commerce i branży spożywczej cieszyły się mniejsze obiekty magazynowe, zlokalizowane w pobliżu większych miast takich, jak np. Frankfurt.

Hiszpania i Irlandia również zanotowały wzrost wartości transakcji inwestycyjnych. Było to odpowiednio 604 mln euro (298 proc. wzrostu) i 240 mln euro (687 proc. wzrostu). Także Portugalia, po dwóch latach stagnacji, odnotowała wzrost dzięki transakcji kupna nieruchomości magazynowej o wartości 95,9 mln euro przez Blackstone w Azambuja. Rynek Grecji ożywiły z kolei dwie transakcje przeprowadzone przez Grivalia Properties.

Aktywność na rynku przemysłowym i logistycznym w Polsce i Czechach generowały głównie firmy z sektora e-commerce, branży TSL oraz motoryzacyjnej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.