Analitycy Jartom: Czynsze na rynku magazynów będą rosnąć

Panattoni Europe wybuduje dla sieci sklepów Tesco kompleks dystrybucyjny o powierzchni 57 tys. mkw. przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Gliwicach.

Najwyższe czynsze za lokale magazynowe notowane są w Warszawie, gdzie osiągają w najatrakcyjniejszych lokalizacjach i w nowych obiektach poziom 5,7 euro za mkw. plus wszelkie opłaty. Tak wysokie czynsze dotyczą najemców wynajmujących powierzchnie nie większe niż 1500 mkw. - piszą w najnowszym raporcie „Rynek powierzchni magazynowo – produkcyjnej. Wiosna 2010” analitycy firmy Jartom.

Najniższe czynsze występują w rejonach peryferyjnych wielkich aglomeracji, a więc w takich lokalizacjach jak Piotrków Trybunalski, Teresin i są na poziomie ofertowym 2,7 - 3,2 euro za mkw.

Ubiegłoroczne zahamowanie aktywności wśród deweloperów przekłada się obecnie na systematyczne zmniejszanie się dostępnej wolnej powierzchni. Jeśli stabilna absorpcja podaży utrzyma się, czynsze powinny zacząć wzrastać już w kolejnym kwartale. Zwykle odpowiada to dynamice popytu, która zwiększa się w drugiej połowie roku.

Już tylko pobieżny przegląd transakcji zawartych przez Jartom w pierwszych trzech miesiącach 2010 pozwala na wytypowanie regionów cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem najemców. Rejony Warszawy i Górnego Śląska umocniły pozycję lidera, także dzięki gęstej infrastrukturze drogowej i kolejowej oraz dzięki temu, że są to wciąż największe rynki konsumenckie.

Ożywienie na rynku będzie narastało wraz z postępującą absorpcją podaży. Należy pamiętać, że króluje tu bezwzględna zasada: kto pierwszy, ten lepszy i w obliczu spodziewanego niewielkiego szybkiego napływu nowych inwestycji, warto finalizować transakcje już teraz, gdy wybór spośród dostępnych pustostanów jest wciąż urozmaicony.

Eksperci Jartom szacują, że przebieg krzywej popytu, zarówno pod kątem dynamiki, jak i wartości, będzie zdecydowanie większy od tego z roku 2009. Popyt będzie się zbliżał do pułapu z roku 2008, ale z pewnością go nie osiągnie.

Tylko w pierwszym kwartale 2010 Jartom skutecznie doradzał przy wynajęciu 33 000 mkw. powierzchni. Doświadczenie uczy, że ilość wynajmowanej powierzchni zdecydowanie rośnie w drugiej połowie roku, należy zatem spodziewać się dużego przyrostu wolumenu wynajętych powierzchni.

Według Jartom najważniejszym nowym trendem jest zdecydowane zwiększenie wynajmowanej powierzchni produkcyjnej w porównaniu z ilością wynajmowanej powierzchni magazynowej. Jest to bardzo korzystna zmiana świadcząca o tym, że po okresie likwidowania zakładów produkcyjnych w Polsce, inwestorzy znów wracają do naszego kraju ze swoim kapitałem lokując fundusze w inwestycje długoterminowe.

Zauważalne około 5 procentowe wykorzystanie hal na działalność związaną ze sportem i rozrywką wyniknęło z poszukiwania przez deweloperów i agencje nieruchomości nowych „rynków zbytu” na przełomie 2009 i 2010 roku.

Największym zainteresowaniem cieszy się powierzchnia produkcyjno - magazynowa w nowoczesnych parkach logistycznych, oferowana przez wiodących deweloperów. Są to obiekty, które cechują się nie tylko dużą funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi, ale także estetyką, co niezwykle cenią sobie najemcy.

Rok 2010 na rynku nieruchomości magazynowych otwiera finalizacja transakcji rozpoczętych jeszcze w minionym roku. Agencja Nieruchomości Jartom zainicjowała nowy rok transakcją na 13 tys. mkw. między fińskim koncernem Huhtamaki, światowym liderem w produkcji opakowań, a deweloperem Panattoni. Jest to jedna z tych nowoczesnych inwestycji typu built- to- suit, jakie obecnie są w centrum zainteresowania deweloperów. Umiejscowienie inwestycji – Czeladź na Górnym Śląsku – także wpisuje się w preferencje inwestorów, jeśli chodzi o lokalizację powierzchni produkcyjno - magazynowej.

Deweloper Panattoni zawarł kolejny rekordowy kontrakt built- to- suit, realizowany dla Tesco, dla którego powstanie największy w Polsce magazyn o powierzchni 57 tys. mkw.

Oprócz wspomnianej transakcji, w Czeladzi także ten sam deweloper znalazł za pośrednictwem Agencji Jartom najemcę na magazyn spożywczy o powierzchni około 4 tys. mkw. – firmę PPHU Specjał, stałego klienta Agencji Jartom, który w połowie ubiegłego roku wynajął magazyn w Krakowie.

Z racji tego, iż niewiele nowych obiektów jest obecnie w budowie, nawet w lokalizacjach preferencyjnych, a i te najczęściej budowane są pod konkretne zamówienie, należy spieszyć się z finalizowaniem transakcji, gdyż rynek pustostanów będzie topniał.

Niezdecydowanych może zmotywować widmo rosnących od drugiej połowy roku czynszów, zwłaszcza w rejonie Warszawy i Górnego Śląska. Skorzystanie z usług Jartom gwarantuje wybór korzystnej oferty oraz sprawny proces finalizacji transakcji.

Źródło: Jartom/thecity.com.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.