Zużycie energii do oświetlenia biur można obniżyć aż o 65 procent

Biuro Skanska Property Poland w Warszawie

Co zrobić, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia biur? Okazuje się, że jest to możliwe dzięki wykorzystaniu inteligentnego systemu sterowania oświetleniem z czujnikami ruchu oraz natężenia światła. W ten sposób można obniżyć zużycie energii o nawet 38 procent.

Jeśli oprócz tego zastosuje się oprawy LED, zużycie energii będzie w sumie aż o 65 procent niższe niż przy standardowym oświetleniu włączanym i wyłączanym ręcznie, z zastosowaniem zwykłych świetlówek. Dowodzi tego eksperyment przeprowadzany przez firmę Philips we współpracy z deweloperem biurowym Skanska Property Poland. Celem eksperymentu było uzyskanie precyzyjnych danych na temat zużycia energii elektrycznej w zależności od oświetlenia zastosowanego w pomieszczeniach biurowych.

Badanie zużycia energii przy zastosowaniu systemów sterowania i opraw LED prowadzone jest w laboratorium testowym Philips w Kętrzynie od początku stycznia 2012 roku. Zespół specjalistów opracował trzy różne konfiguracje oświetlenia, które następnie zastosowano w trzech typowych pomieszczeniach biurowych tej samej wielkości, z oknami na tę samą stronę świata. W pokoju A użyto opraw z popularnymi świetlówkami T5 bez żadnego systemu sterowania oświetleniem. W pokoju B zastosowano świetlówki T5 wraz z systemem sterowania, z czujnikami ruchu i światła Philips Dynalite. Tego typu system czujników decyduje o automatycznym włączeniu oświetlenia w zależności od obecności pracowników w strefie biurek oraz strefie prezentacji i spotkań. Dodatkowo system sterowania dopasowuje poziom natężenia światła do ilości światła dziennego oraz położenia opraw względem okien. W pokoju C zamontowano taki sam system sterowania oświetleniem wraz z czujnikami ruchu i światła, a dodatkowo użyto energooszczędnych opraw opartych na technologii LED.

W ciągu 4 miesięcy od rozpoczęcia testów wyniki pomiarów wykazały duże różnice w zużyciu energii w poszczególnych pokojach. Okazało się, że przy wykorzystaniu systemu sterowania oświetleniem z czujnikami ruchu i opraw ze świetlówkami T5 (pokój B) zużycie energii jest o 38 procent niższe w porównaniu z pomieszczeniem bez tego typu systemu (pokój A). Największe jednak oszczędności, aż o 65 procent, odnotowano w pokoju C, gdzie oprócz inteligentnego systemu sterującego oświetleniem zastosowano także oprawy LED. Dokładne dane dotyczące zużycia energii w poszczególnych pomieszczeniach zostały podane poniżej:

 

  Zużycie energii (styczeń
  – kwiecień 2012 r.)
Oszczędność energii
 w stosunku do pokoju A
Pokój A (TBS165 HFP) 543,2 kWh -
Pokój B (TBS165 HFD) 335,9 kWh 38,2 proc.
Pokój C (RC460B PSD) 188,7 kWh 65,2 proc.

 

Eksperyment prowadzony będzie do stycznia 2013 roku. Jest to o tyle istotne, że dotychczasowe wyniki to dane z okresu zimowego, co oznacza, że w kolejnych miesiącach spodziewać się można jeszcze lepszych rezultatów.

Przeprowadzone badanie pozwoliło firmie Skanska Property Poland na precyzyjne określenie oszczędności, jakie uzyskać mogą najemcy jej biurowców. Wśród innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, jakie stosuje deweloper, znajdują się między innymi inteligentne systemy oświetlenia. Systemy zarządzania oświetleniem instalowane są w częściach wspólnych biurowców Skanska, a w realizowanych obecnie inwestycjach Green Corner i Atrium 1 mogą być również instalowane na powierzchniach zajmowanych przez najemców. Oprócz tego, w najbardziej innowacyjnym biurowcu Atrium 1, na częściach wspólnych użyte zostaną oprawy LED. Najemca powierzchni biurowej opłaca czynsz oraz pokrywa tzw. service charge, czyli koszty utrzymania i eksploatacji budynku dzielone na wszystkich najemców, a oprócz tego we własnym zakresie opłaca swoje faktury za energię i wodę. Energooszczędne oświetlenie pozwala obniżyć dwie ostatnie kategorie kosztów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.