Warszawskie biura w 2012 r. według CBRE

Rondo 1

Rondo 1

W IV kw.  2012 roku warszawski rynek nieruchomości biurowych i handlowych miał się dobrze, pomimo powszechnie oczekiwanego spowolnienia gospodarczego – podaje CBRE w najnowszych raportach.

Eksperci z CBRE twierdzą, że pomimo spadającej dynamiki popytu konsumenckiego i niższej frekwencji odnotowanej przez centra handlowe, warszawski rynek powierzchni handlowych okazał się odporny na spowolnienie, a współczynnik wolnych powierzchni w najlepszym segmencie tego rynku jest bliski zera.

 

Zdaniem CBRE w 2012 r. warszawski rynek powierzchni biurowych odnotował dobre wyniki. W IV kw. oddano do użytku 120 tys. mkw. w 11 nowych budynkach, podczas gdy na przestrzeni całego 2012 roku było to 268 tys. mkw. w 27 nowych budynkach. W Warszawie całkowita podaż nowoczesnych powierzchni biurowych osiągnęła obecnie 3,9 mln mkw. Największe inwestycje oddane do użytku w 2012 r. to: Green Corner (Skanska), pierwszy etap Business Garden (SwedeCenter) oraz pierwszy etap Libra Business Centre (Mermaid Properties).

 

Aktualnie w budowie znajduje się około 620 tys. mkw. , porównywalnie z 2011 r. W IV kw. rozpoczęto budowę około 70 tys. mkw., m.in. Parku Rozwoju w dzielnicy Mokotów, biurowca Nimbus i Eurocentrum przy Alejach Jerozolimskich. W 2013 r. w planach jest oddanie do użytku ponad 300 tys. mkw. Umowy najmu na rynku powierzchni biurowych wyniosły łącznie 608,5 tys. mkw. co stanowi sześcioprocentowy wzrost w stosunku do 2011 r. 64 proc. tej powierzchni zostało wynajęte w ramach nowej umowy lub przedwstępnych umów najmu.  Największymi transakcjami w 2012 roku były tzw. przednajmy podpisane m.in. przez PTC na powierzchnie w T-Mobile Office Park (27 tys. mkw.) oraz Frontex w biurowcu Warsaw Spire (14,5 mkw.).

 

Odsetek wolnych powierzchni w sektorze biurowym wzrósł w Warszawie do 8,8 proc. Analitycy z CBRE spodziewają się jego dalszego wzrostu w związku z coraz większa ilością inwestycji spekulacyjnych. Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie wynoszą obecnie 26 -27 euro/mkw. miesięcznie w Central Business District, podczas gdy w pozostałych lokalizacjach jest to około 15-16 euro/mkw. miesięcznie. Średnie stawki czynszu w Warszawie wynoszą około 18 euro/mkw. miesięcznie. Zdaniem CBRE w obliczu rosnącej ilości powierzchni nowo oddawanych do użytku i wzrostu odsetka powierzchni niewynajętych, stawki efektywne wykazują tendencję spadkową, szczególnie w odleglejszych lokalizacjach lub tam, gdzie istnieje duża konkurencja. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.