Skanska rozpoczyna budowę Atrium 1

Atrium 1, Warszawa

Już wkrótce przy Rondzie ONZ w Warszawie, w ścisłym centrum biznesowym stolicy, powstanie jeden z najbardziej zielonych budynków biurowych w Polsce – Atrium 1. Skanska Property Poland otrzymała właśnie pozwolenie na budowę obiektu, który został już precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

Całkowita powierzchnia najmu w tym piętnastokondygnacyjnym budynku klasy A wynosić będzie 18 000 mkw. Oddanie Atrium 1 do użytku planowane jest na przełomie 2013 i 2014 roku. Biurowiec został zaprojektowany przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba Sp.J.,  a generalnym wykonawcą będzie Skanska S.A.

- Atrium 1 to wyjątkowy projekt. Będzie to najbardziej środowiskowo zaawansowany budynek Skanska Property Poland. Projekt ten doskonale obrazuje kierunek, w którym w Skanska podążamy, a więc ideał budynków samowystarczalnych, generujących tyle energii, ile same zużywają – powiedział Piotr Srokosz, Project Manager Skanska Property Poland, akredytowany ekspert ds. systemu certyfikacji środowiskowej LEED.

W Atrium 1 wykorzystane zostaną alternatywne źródła energii. Energia odnawialna będzie nie tylko doprowadzana do budynku, ale dodatkowo na fasadzie zielonego biurowca zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei, podwójna fasada z zewnętrznymi żaluzjami będzie chronić Atrium 1 przed nadmiernym nagrzewaniem poprzez promienie słoneczne, a aby ograniczyć straty ciepła zimą, budynek posiadać będzie okna z potrójnymi szybami. Optymalizacji zużycia energii służyć będzie oświetlenie typu LED we wszystkich częściach wspólnych budynku oraz system daylight control dostosowujący natężenie oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz. Natomiast aby zmniejszyć zużycie wody pitnej, zastosowanie znajdą woda deszczowa oraz tzw. woda szara (powstała np. po umyciu rąk). Inne zielone rozwiązania, które przełożą się równocześnie na znaczne oszczędności dla przyszłych najemców, obejmą m.in. nawilżanie adiabatyczne, system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących, punkty do ładowania aut elektrycznych czy zastosowanie materiałów z komponentami z recyklingu.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.