Skanska chce aby jej biura były jeszcze bardziej zielone

Green Towers, Wrocław.

75 proc. materiałów używanych w biurach można wykorzystać jako surowce wtórne. Na takie właśnie rozwiązanie zdecydowała się Skanska Property Poland, która nawiązała współpracę w zakresie kompleksowego zarządzania surowcami wtórnymi w biurze z firmą Stena, zajmującą się recyklingiem.

Biura, które oddają surowce wtórne do recyklingu mogą czerpać z tego korzyści finansowe. Istnieje też możliwość, aby segregując i oddając do recyklingu odpady mieć pewność, że faktycznie trafiają one tam, gdzie zostaną przetworzone z jak największą korzyścią dla środowiska naturalnego – czyli do wyspecjalizowanych punktów recyklingowych zajmujących się odzyskiem różnych frakcji.

Skanska Property Poland jest deweloperem budynków biurowych, który wszystkie swoje projekty certyfikuje obecnie w systemie LEED. Filozofią firmy jest wprowadzanie coraz bardziej ambitnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. W marcu bieżącego roku firma wdrożyła w swoim warszawskim biurze zaawansowane rozwiązania w zakresie zbierania i segregacji surowców wtórnych.

Skanska znalazła wspólny język z inną firmą o skandynawskich korzeniach – Steną, z którą nawiązała współpracę w zakresie kompleksowego zarządzania surowcami wtórnymi w biurze. System Stena składa się z trzech filarów: nowoczesnych, funkcjonalnych, a przy tym estetycznych pojemników, precyzyjnej i efektywnej środowiskowo logistyki oraz systematycznego doradztwa i edukacji ekologicznej wśród pracowników biurowych. Docelowo odbieranych będzie aż 13 frakcji odpadów takich jak papier biurowy, gazety i inne materiały drukowane, aluminium, butelki PET, folia, szkło białe i kolorowe, nakrętki, kartony po mleku i sokach, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady niebezpieczne (kleje, markery, pojemniki po środkach czystości, płyty CD, aerozole, rozpuszczalniki, farby itp.) W kolejnej fazie planowany jest odbiór przez Stena pozostałych tworzyw sztucznych, odpadów organicznych, a także opakowań tekturowych.

Rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje już w warszawskim biurze Skanska Property Poland, deweloper postanowił udostępnić również swoim najemcom w nowo realizowanych inwestycjach biurowych. W ramach współpracy ze Stena, najemcom, którzy zdecydują się na tego typu kompleksowy system recyklingu, deweloper i firma Stena zapewnią odpowiednie wsparcie oraz niezbędną infrastrukturę. Powierzchnie biurowe najemców wyposażane są w pojemniki do zbierania poszczególnych frakcji odpadów. Jednocześnie deweloper dokłada też starań, aby podnosić świadomość najemców oraz zarządcy i obsługi technicznej biurowca w zakresie recyklingu. W tym celu m.in. organizowane są imprezy połączone ze zbiórką większego sprzętu AGD. Ponadto odbiór i przetworzenie odpadów potwierdzane są tzw. „protokołem przetworzenia”, dzięki czemu deweloper ma kontrolę nad całym procesem i przede wszystkim pewność, że odpady nie trafiają na wysypisko, ale do wyspecjalizowanych punktów recyklingu.

Skanska Property Poland wprowadziła również nowatorski program edukacyjny, dzięki któremu użytkownicy zielonych biur mogą dowiedzieć się, jakie korzyści przynoszą wykorzystywane w nich energooszczędne i innowacyjne rozwiązania. W ramach projektu „Zielona Inicjatywa Skanska”, firma w przyjazny i przystępny sposób tłumaczy aspekty zielonego budownictwa pracownikom firm najemców. Gdy w kwietniu br. do pierwszego budynku w kompleksie Green Towers we Wrocławiu wprowadzali się pierwsi najemcy, firmy Ernst & Young oraz Grupa Allegro, Skanska przygotowała interaktywną grę komputerową, w której użytkownicy biurowca mogli dowiedzieć się, jak zredukowano zużycie wody w Green Towers o 40 proc. w porównaniu do budynków referencyjnych, a także co oni sami mogą zrobić, aby zużywać w biurze jak najmniej elektryczności, wody, czy papieru.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.