Skandynawscy inwestorzy na polskim rynku nieruchomości biurowych

Business Garden Poznań

Skandynawskie firmy stanowią ok. 10 proc. wszystkich inwestorów w Polsce. Z roku na rok ich pozycja, w naszym kraju, zdaje się być niezagrożona. W 2008 roku podczas ogólnej tendencji spadku ilości projektów deweloperskich, wartość inwestycji skandynawskich przewyższyła te z Francji i Niderlandów, plasując Szwecję̨ na drugim po Niemczech miejscu – komentuje Roger Andersson,country manager spółki SwedeCenter .

Skandynawskie firmy często decydują̨ się̨ na rozpoczęcie inwestycji bezpośrednich w krajach znajdujących się̨ w stosunkowo bliskim położeniu geograficznym, dlatego też projekty deweloperskie najczęściej lokowane są̨ na terenie Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że inwestycje bezpośrednie to nie tylko transfer kapitału, ale także wiedzy, ludzi oraz technologii, co ma niemały wpływ na rozwój współpracy międzynarodowej.

Polska staje się coraz atrakcyjniejszym partnerem wśród firm skandynawskich, gdzie pomimo rosnących kwalifikacji pracowników, siła robocza nadal jest tańsza niż w innych krajach Europy Zachodniej – średnio cztery razy tańsza niż u naszych zachodnich sąsiadów. W latach 2002-2007 wartość inwestycji bezpośrednich w budownictwie z rejonu Skandynawii wyniosła 868,9 mld EUR. Dane te potwierdzają wysokie miejsce Polski w światowych rankingach przyjazności inwestycyjnej. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że ostatnie lata pokazują znaczący wzrost zainteresowania „zielonymi” technologiami. Skandynawscy inwestorzy jak SwedeCenter czy Skanska, dla których ekologia jest nieodłącznym elementem większości projektów, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu mogą, zaoferować polskim odbiorcom najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska.

Dlatego też firma SwedeCenter w swoich projektach zdecydowała się na implementację międzynarodowego systemu certyfikacji tzw. „zielonych budynków” LEED - pozwala on na weryfikację rozwiązań projektowych pod względem m.in. ograniczenia emisji dwutlenku węgla, energooszczędnego systemu oświetlenia oraz zapewnienia najemcom komfortowych warunków pracy.

Mimo  konkurencji ze strony nowych państw członkowskich UE, takich jak Bułgaria czy Rumunia, kuszących inwestorów jeszcze niższymi kosztami pracy, pozycja Polski, jako jednego z liderów Europy pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, wydaje się być niezagrożona. Napływ dobrze wykorzystanych środków finansowych na naszym rynku przyczynia się do poprawy wizerunku Polski jako gospodarki stabilnej i przyjaznej dla kapitału zagranicznego. Te cechy są wartościami pożądanymi przez skandynawskich inwestorów, stąd też zacieśnianie współpracy między naszymi regionami wydaje się być bardzo obiecujące. Poparciem tego są realizowane przez SwedeCenter projekty w postaci szczecińskiego kompleksu Brama Portowa w Szczecinie oraz Business Garden w  Warszawie i w niedalekiej przyszłości wa, Poznaniu i Wrocławiu..

Polska zaczyna być w Europie mocnym graczem, a jej nieustanne dążenie, pomimo gospodarczych zawirowań, do wejścia do strefy Euro przyczyni się do jeszcze mocniejszego wzrostu PKB.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.