Rośnie popyt na powierzchnie biurowe

W pierwszym kwartale br. w Londynie Centralnym wynajęto ok. 288 tys. mkw. powierzchni biurowych, czyli 3,3 razy więcej niż w tym samym okresie ub.r. Jest to zarazem najlepszy wynik od czwartego kwartału 2008 r. - informuje firma doradcza na rynku nieruchomości, Cushman & Wakefield.

Jak oceniają jej analitycy, tak dobry początek roku powinien zachęcić deweloperów do wznowienia działalności. Nadal jednak mogą napotykać na utrudnienia w pozyskaniu finansowania, bowiem banki wymagają zawarcia wstępnych umów najmu (pre-let).

Najlepsze wyniki uzyskała dzielnica City & Docklands, gdzie w pierwszych trzech miesiącach wynajęto ponad 195 tys. mkw., czyli pięciokrotnie więcej niż rok temu. Wskaźnik pustostanów spadł tam z 8,25 proc. do 7,7 proc. Najważniejsze transakcje w dzielnicach City & Docklands to wynajęcie przez globalną firmę Blackrock wieżowca Drapers Gardens oraz podpisanie przez Macquarie umowy najmu w budynku handlowo-biurowym o nazwie Ropemaker z deweloperem British Land.

Ważną informacją dla deweloperów jest też poziom czynszów. Np. w dzielnicy City wzrosły one średnio o 13,6 proc., do 619 EUR/mkw./rocznie, czyli poziomu odnotowanego ostatnio w końcu 2008 r. Za najlepsze powierzchnie biurowe na najdroższych londyńskich podrynkach, tj. dzielnicy Mayfair oraz St James’s, czynsze wzrosły w ciągu kwartału o 6 proc. - z 928 EUR/mkw./rocznie do 990 EUR/mkw./rocznie.

Do tego wzrostu przyczyniło się wyraźne zwiększenie popytu, szczególnie ze strony sektora usług profesjonalnych, a następnie sektora finansowego oraz mediów.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.