Przyszłość należy do ekologicznego budownictwa

Malta House w Poznaniu

Wśród laureatów nagród CEEQA 2012 Industry Awards w kategorii RealGreen, przyznawanych za osiągnięcia w dziedzinie ekologicznego budownictwa w Polsce, znalazły się m.in. warszawski biurowiec Rondo 1 - jako budynek roku oraz Skanska - jako deweloper roku.

W kategorii RealGreen nagrodzono także firmę MGPA (właściciela Rondo 1) - jako inwestora roku oraz firmę projektową Chapman Taylor - jako usługodawcę roku.Nagrody wręczono podczas forum CEEQA RealGreen Business Leadership Symposium & Fair, które odbyło się we wtorek w Warszawie. Zgromadziło ono, według organizatorów, ponad 150 profesjonalistów z branży nieruchomości komercyjnych, regionalnych liderów biznesu oraz ekspertów w zakresie zrównoważonego, czyli ekologicznego budownictwa z kraju i zagranicy. Dyskutowali oni m.in. o warunkach, kosztach i korzyściach wynikających z ekologicznego budownictwa.

Rondo 1 jest przykładem biurowca, który uzyskał ekologiczny certyfikat już jako gotowy budynek. "Budynek powstał w 2006 r. Gdy staraliśmy się o certyfikat LEED w 2009 r., temat zrównoważonego budownictwa w Polsce był w zasadzie nieznany. Dzisiaj w świecie budownictwa komercyjnego to norma" - powiedział PAP dyrektor generalny MGPA na Polskę Karol Bartos.

Dodał, że spełnienie ekologicznych norm nie kosztuje dużo, a przynosi duże oszczędności m.in. energii i wody. Dodał, że jest się o co starać, bo według szacunków budynki komercyjne, użyteczności publicznej i mieszkalne są odpowiedzialne za ok. 50 proc. gazów emitowanych do atmosfery, dlatego rozwój zróżnicowanego budownictwa jest popierany przez UE.

Ekspert z firmy doradczej Jones Lang Lasalle Paweł Warda podkreśla, że w większości przypadków koszt związany ze spełnieniem norm zrównoważonego budownictwa nie powinien przekroczyć 2 proc. wartości inwestycji, a potem tańsza jest eksploatacja takiego budynku, gdyż oszczędza on wodę, energię, segreguje się w nim śmieci.

"Ekologiczne biurowce buduje się według amerykańskich norm certyfikacji LEED lub brytyjskich norm BREEAM. Są one równoważne i w Polsce można spotkać realizacje w obu tych systemach" - powiedział PAP Warda.

Przykłady certyfikowanych budynków to m.in. Rondo 1, Zebra Tower, Atrium 1, Green Branch Warsaw w Warszawie, Malta House w Poznaniu, Green Horizon w Łodzi, BorgWarner Manufacturing Plant w Rzeszowie.

Dyrektor zarządzający firmy doradczej CBRE Colin Waddell podkreśla, że z roku na rok przybywa w Polsce "zielonych" biurowców i choć w Warszawie zaledwie 6 proc. istniejącej nowoczesnej powierzchni biurowej jest uznawana za ekologiczną, to wśród budynków będących w budowie 22 proc. uzyskało tzw. precertyfikację, a 41 proc. jest w trakcie jej uzyskiwania.

"Oznacza to, iż w momencie, gdy budowane obecnie obiekty zostaną oddane do użytkowania, zasób ekologicznych biur w Warszawie zwiększy się ponad trzykrotnie, oczywiście przy założeniu, iż wszystkie powstające budynki uzyskają certyfikat" - powiedział PAP Waddell. Dla porównania, pod koniec 2009 r. w Wielkiej Brytanii certyfikowanych było około 100 tys. budynków, a kolejne 700 tys. było w trakcie certyfikacji.

W zrównoważonym, czyli ekologicznym budownictwie priorytetem jest ograniczenie zużycia energii i zasobów naturalnych, ograniczenie produkcji odpadów i transportu. Celem jest też dostępność i wygoda projektowanych budynków. Chodzi o to, aby budynki były przyjazne dla użytkowników i środowiska.

CEEQA RealGreen Business Leadership Symposium & Fair to forum wymiany wiedzy organizowane przez CEE Insight Forum i Imagine Live Media we współpracy z gazetą Financial Times. Imagine Live Media to firma zajmująca się organizacją prestiżowych wydarzeń biznesowych w branży nieruchomości komercyjnych. Pod marką CEE Insight Forum organizowane są sympozja, konferencje i debaty dotyczące sektora nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.