Polski rynek nieruchomości biurowych kształtują globalne trendy

Sławomir Horbaczewski, Ekonomista, Ekspert rynku nieruchomości

Dzisiejszy polski rynek biurowy odzwierciedla nie tylko trwający już kilkanaście lat rozwój polskiej gospodarki, ale przede wszystkim zarówno sytuację wewnątrz Unii Europejskiej, jak i decyzje podejmowane bez naszego udziału w globalnych korporacjach poza Unią Europejską, ale z wyraźnym zwracaniem uwagi na naszą pozycję w ramach gospodarki unijnej.

W obecnym otoczeniu cyfrowym, otwartym dostępie do wiedzy i większości informacji, wielu powiązaniach między regionami świata i coraz łatwiejszej i pojemnej komunikacji, bez względu na odległość, rzeczą naturalną jest lokowanie nowych biur, jak i przenoszenie już istniejących, tam, gdzie jest optymalnie, tzn. bezpiecznie, tanio i przede wszystkim  przewidywalnie. Zatem Polska co najmniej od końca ubiegłej dekady jawi się jako względnie dobre na dzisiaj i równocześnie perspektywiczne miejsce na siedzibę części z mniej istotnych biur wielu europejskich, a także światowych, korporacji. Nie są to departamenty kluczowe, ani zatrudniające najdroższych pracowników, ale już nie najmniej istotne i nie najłatwiejsze do przeniesienia z dnia a na dzień gdziekolwiek indziej.

Powoli, niestety z wieloma perypetiami po drodze, budujemy zaufanie do nas u globalnych decydentów, a nie jest to łatwe nie tylko z uwagi na kłopoty wewnętrzne, ale również z uwagi na wzrastającą konkurencję międzynarodową. Coś, co jest bardzo dobre dzisiaj, jutro już takie nie będzie, bo świat wokół nas nie stoi w miejscu. Jeśli będziemy w Polsce kontynuować takie dostosowania, jak konsekwentne poprawianie infrastruktury technicznej (rozbudowa sieci dróg pomiędzy miastami, poprawa transportu publicznego wewnątrz miast, usprawnianie telekomunikacji) oraz społecznej (wciąż niewystarczające usprawnienia publicznej służby zdrowia, sieci żłobków i przedszkoli), a także rozsądniej planować i realizować zagospodarowanie przestrzenne (w tym pobudzać wielkomiejską różnorodność poprzez wielofunkcyjność poszczególnych fragmentów miast – np. wprowadzenie funkcji mieszkalnych do warszawskiego Służewca Przemysłowego ponownie pobudziło inwestycje biurowe w tym wciąż największym w Warszawie zagłębiu biurowym) rynek biurowy w Polsce będzie miał się dobrze także w trzeciej dekadzie tego wieku.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.