Meridian ma na celowniku trzy biurowce w Warszawie

Fot. TSG

Meridian Properties przygotowuje się do zakupu trzech biurowców w Warszawie. Negocjacje w sprawie dwóch nieruchomości są na zaawansowanym etapie. Spółka kupi budynki, jeżeli powiedzie się jej oferta publiczna na warszawskiej giełdzie.

Meridian Properties spodziewa się wpływów brutto z oferty na poziomie około 170,1 mln euro oraz wpływów netto na poziomie około 162,1 mln uro, po pomniejszeniu o prowizję subemitenta i powiązane wydatki. Według prospektu emisyjnego dniem rozpoczęcia notowań ma być 24 października lub „zbliżony termin”.

Większość środków – 87,7 mln euro ma być przeznaczona na zakup pierwotnego portfela nieruchomości obejmującego dziewięć budynków biurowych (6)  i handlowych (3) w sześciu głównych miastach Bułgarii, Czech, Węgier, i Rumunii. 17 mln euro spółka zamierza przeznaczyć na częściową spłatę kredytów związanych z tymi nieruchomościami. Część środków z IPO w wysokości 57,4 mln euro z kolei, przeznaczone ma być na zakup nowych projektów. Na celowniku Meridianu jest sześć biurowców i 7 retail parków, które firma wyceniła na 376,8 mln euro. Mają być one kupowane przy LTV na poziomie ok. 50 proc.

Trzy spośród biurowców, którymi zainteresowany jest Meridian, znajduje się w Warszawie. Z czego przed końcem 2013 r. mogą być zakupione dwa. Firma nie podała jednak, o które budynki chodzi. Wiadomo, że są one sprzedawane przez dwie różne firmy nienotowane na giełdzie.

Pierwszy z biurowców o wysokości 11 kondygnacji, położony jest niedaleko lotniska na Okęciu (najprawdopodobniej chodzi o Służewiec Przemysłowy – red.). Dysponuje 16,5 tys. mkw. powierzchni najmu i 208 miejscami parkingowymi. Został oddany do użytku w tym roku i jest w pełni wynajęty przez 18 najemców. Budynek przynosi roczne dochody na poziomie 3,34 mln euro. Szacowana cena, z która ma być przejęty to 43,5 mln euro.

Drugi z budynków, położony ok. 6 km od lotniska na Okęciu to dziewięciopiętrowy budynek o powierzchni 16 tys. mkw. z 250 miejscami parkingowymi. Został oddany w 2012 r. i jest w 85 proc. wynajęty przez czterech najemców. Budynek przynosi roczne dochody na poziomie 2,84 mln euro. Spodziewana kwota transakcji to 37 mln euro.
O trzecim biurowcu, którego kupno zapowiada Meridian, wiadomo najmniej. Udało nam się jedynie ustalić, że budynek ma powierzchnię 13,7 tys. mkw. i zlokalizowany jest w Warszawie. Spodziewana kwota transakcji to 29,9 mln euro.

Meridian Properties N.V. jest spółką akcyjną zawiązaną zgodnie z przepisami prawa holenderskiego z siedzibą w Holandii. Siedziba spółki znajduje się w Amsterdamie. Na dzień 1 października 2013 r. jedynym akcjonariuszem spółki jest BH Meridian Participations Ltd., spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowana na Cyprze, z siedzibą w Limassol.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.