Jest umowa na nowy wieżowiec w Warszawie

Nieaktualna koncepcja przyszłej inwestycji

Polski Holding Nieruchomości podpisał ze spółką z grupy Hochtief umowę na realizację wieżowca przy ul. Świętokrzyskiej 36 w centrum Warszawy. Nowa inwestycja ma powstać w ciągu 4-5 lat, a partnerzy rozpoczynają właśnie prace nad nowym projektem.

Współpraca będzie polegać na objęciu przez Hochtief Development Poland Sp. z o.o. połowy udziałów w spółce celowej należącej do PHN S.A., w której będzie znajdować się nieruchomość przy ul. Świętokrzyskiej 36. Umowy między PHN-em i Hochtief (deweloperska i joint venture) określają precyzyjnie warunki współpracy oraz role partnerów w realizacji wspólnego projektu tj. wybudowania inwestycji na nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym grupy PHN.

W wyborze partnera joint venture PHN-owi doradzała firma Jones Lang LaSalle.

Na działce o powierzchni ok. 5,5 tys. mkw. powstanie wieża biurowo - handlowa. Wstępna koncepcja (studium chłonności) przygotowana przez Polsko-Belgijską Pracownię Architektury przedstawiała ok. 150-metrowy obiekt o powierzchni najmu ok. 44 tys. mkw., który miał powstać w dwóch fazach. Inwestycja zyskała roboczą nazwę PHN Tower, a jej szacowany koszt miał przekroczyć pół miliarda zł.
Ten projekt stracił jednak na aktualności. PHN i Hochtief zweryfikują założenia i dane koncepcyjne oraz na podstawie analiz przygotują nowy projekt. Prace nad nim będzie prowadzić równolegle kilka pracowni architektonicznych. Wysokość, powierzchnia, koszt realizacji a nawet jego nowa nazwa będą zależeć od finalnie wybranego projektu.

– Konkurencja jest bardzo silna, ale mamy nadzieję, że uda nam się przebić i stworzyć produkt adekwatny do rynku, który zostanie dobrze przyjęty w Warszawie i pozyska najemców – powiedział Artur Lebiedzński, p.o. prezesa PHN. Dodał, że spółka skorzysta z finansowania dłużnego z zaciągniętego kredytu. – Ciężko w tej chwili mówić o kosztach albo powierzchni, bo one będą zależne od projektu, który wybierzemy – powiedział Paweł Laskowicz-Fabisiewicz z rozmowie z The City. Wiadomo, że zakładany czas przyjęty na ukończenie inwestycji to ok. 4-5 lat. Opracowanie ostatecznej wersji projektu ma potrwać co najmniej kilka miesięcy.

Nowa inwestycja przy ul. Świętokrzyskiej zastąpi istniejący budynek biurowy, który trafi pod kilof. Kiedy to się stanie? – W odpowiednim momencie. Nie ma sensu wyburzać tego budynku teraz, skoro są tam jeszcze nasi najemcy i czerpiemy dochody z najmu – tłumaczył Paweł Laskowicz-Fabisiewicz, wiceprezes PHN-u. – Umowy najmu były zawierane na czas nieokreślony z krótkim okresem wypowiedzenia, właśnie ze względu na nasze plany inwestycyjne, więc nie powinno być problemu z ich rozwiązaniem. Oczywiście będziemy informować o tym odpowiednio wcześniej – powiedział Paweł Laskowicz-Fabisiewicz w rozmowie z The City.
Wieżowiec nazwany roboczo PHN Tower ma się ostatecznie znaleźć w portfelu Polskiego Holdingu Nieruchomości.  – Hochtief jest deweloperem projektu. Takie jest założenie, my chcielibyśmy być wyłącznym właścicielem i zarządcą tej inwestycji – powiedział Paweł Laskowicz-Fabisiewicz.

Wszystkie czynności związane z przygotowaniem a następnie realizacją projektu będą koordynowane przez Hochtief Development Poland Sp. z o.o., działającego jako menadżer projektu na mocy zawartych umów deweloperskich. Strony uzgodniły maksymalny okres na osiągnięcie odpowiednich warunków inwestycyjnych dla nieruchomości, który wynosi 36 miesięcy.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.