Czy Pałac Kultury i Nauki mógłby mieć certyfikat środowiskowy LEED?

Pałac Kultury i Nauki, Warszawa i Empire State Building, N.Y

Coraz częściej słyszymy o budynkach powstających zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, którym przyznawane są certyfikaty środowiskowe. Ale czy możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia energii oraz zmniejszenie wpływu na środowisko budynku, który powstał np. w 1955 roku, tak jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?

„Trudno powiedzieć, czy Pałac Kultury i Nauki mógłby otrzymać certyfikat LEED. Z pewnością byłby to dosyć skomplikowany proces, ale teoretycznie jest to możliwe. Certyfikaty LEED przyznawane są nie tylko nowo powstałym budynkom, projektowanym już z uwzględnieniem kryteriów LEED (Core & Shell), ale też budynkom istniejącym (Existing Buildings: Operations & Maintenance)” – powiedziała Katarzyna Unold, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

„Możliwe jest też poddanie certyfikacji części obiektów komercyjnych, jak np. biura (LEED Commercial Interiors). Doskonałym przykładem istniejącego budynku, którego wnętrzom przyznano certyfikat LEED, jest nowojorski Empire State Building, który powstał w latach 30. XX wieku. W budynku tym Skanska podpisała umowę najmu 32. piętra wieżowca na 15 lat. Firma postanowiła dokonać renowacji oraz wprowadzić zielone i energooszczędne rozwiązania na zajmowanej przez siebie powierzchni biurowej, które objęły m.in. inteligentne systemy oświetlenia oraz klimatyzacji, dzięki czemu zużycie energii spadło aż o 35 proc. Przewidywano, że inwestycja ta zwróci się w ciągu 15 lat, jednak stało się tak w zaledwie cztery lata. Teraz właściciel tego słynnego wieżowca zamierza przeprowadzić podobne inwestycje w całym budynku, który ma aż 102 piętra, a jego wysokość to niemal 450 metrów, czyli prawie dwa razy więcej niż warszawski Pałac Kultury i Nauki” – dodała Katarzyna Unold.

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to uznawany na całym świecie system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), organizację non-profit działającą na rzecz promocji zielonego budownictwa.  Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, odzwierciedlają zasady zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjne rozwiązania projektowe.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.