CBRE: Inwestorzy coraz ostrożniejsi, Polska wciąż ma się dobrze

Panorama Warszawy (archiwum CBRE)

Według CBRE,w sektorze nieruchomości, inwestorzy wykazują coraz większą ostrożność, w wyniku której spada ich aktywność na coraz silniej spolaryzowanym europejskim rynku. Działalność inwestycyjna w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2012 r. spadła o ponad połowę w porównaniu z wcześniejszym okresem, a aktywność inwestorów skupiła się prawie wyłącznie na Polsce i Czechach.

Jak pokazują analizy, to Polska jest liderem w regionie – w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. wolumen transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na naszym rynku wyniósł 1,1 miliarda euro.

- Do końca roku spodziewamy się sfinalizowania sprzedaży biurowca Warsaw Financial Centre przez CA Immo i Pramerica Real Estate Investors. Wartość tej transakcji szacowana jest na 210 milionów euro. Inne toczące się transakcje to m.in. sprzedaż Platinium Business Park czy centrum handlowego Manufaktura w Łodzi za kwotę 400 milionów euro. Polską interesują się nie tylko inwestorzy z sektora nieruchomości handlowych czy biurowych. Segment logistyczny także przyciąga kapitał – w tym roku mieliśmy w tej branży wielkie transakcje, jak np. sprzedaż portfela Prologis firmie Hines za kwotę 96 milionów euro. Do końca tego roku spodziewamy się finalizacji kolejnych inwestycji. W całym 2012 r. wartość wszystkich transakcji inwestycyjnych na Polskim rynku nieruchomości powinna zamknąć się w kwocie około 2 miliardów euro –powiedział Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.