Alterco – upadłościowy zawrót głowy

Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych ogłosił upadłość Alterco S.A. z możliwością zawarcia układu. Zaczyna się odliczanie dla wierzycieli.

Sąd wydał też postanowienie, na mocy którego odebrał upadłej spółce zarząd nad całością przedsiębiorstwa, a także powołał sędziego komisarza – Monikę Gajdzińską-Sudomir oraz zarządcę – Lechosława Kochańskiego. Wbrew pozorom nie jest to bardzo zła wiadomość dla spółki. Ogłoszenie upadłości układowej oznacza, że spółce przyznano ochronę przed wierzycielami.

Kłopoty Alterco wynikają z utraty płynności finansowej. Spółka zakończyła I półrocze 2012 r. prezentując ujemny wynik finansowy netto w kwocie 91, 7 mln zł, po trzech kwartałach 2012 r. strata wynosiła już ponad 151 mln zł. Zarząd firmy liczył na spieniężenie części majątku, ale jego zdaniem sytuacja, z którą mamy do czynienia na rynku nieruchomości to już załamanie przejawiające się w nadpodaży ofert inwestycyjnych. Spółka liczyła na pozyskanie ok. 100 mln złotych w drodze sprzedaży składników majątkowych, plan jednak nie wypalił. Problemem okazały się też narastające koszty finansowe związane z pozyskanymi nieruchomości, których sprzedaż nie mogła być zrealizowana. W dodatku fundusze, które zainwestowały w obligacje firmy, zażądały ich wykupienia oraz odsetek. Spółka nie była na to gotowa i we wrześniu 2012 r. zarząd Alterco złożył do sądu wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

Po ukazaniu się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości układowej, wierzyciele Alterco mają sześć tygodni na zgłoszenie swoich wierzytelności. Tyle samo czasu przysługuje na zgłoszenie praw i roszczeń osobistych ciążących na nieruchomości upadłej spółki, chyba że zostały one wpisane do księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli nie zostaną one zgłoszone w wymaganym terminie, nie będzie można się na nie powoływać w postępowaniu upadłościowym.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.