Telekomunikacja & Technologie wynajmują najwięcej biur w Europie

Popyt na powierzchnię biurową ze strony sektora telekomunikacyjnego i technologicznego po raz pierwszy przewyższył zapotrzebowanie na biura ze strony banków i firm finansowych – wynika z badań firmy CBRE.

Badania zostały przeprowadzone w 16 miastach (Londyn, Warszawa, Wiedeń, Bruksela, Praga, Zagrzeb, Frankfurt, Hamburg, Monachium, Berlin, Paryż, Budapeszt, Moskwa, Bratysława, Barcelona, Dublin) uważanych za kluczowe rynki biurowe w Europie.

Tylko w pierwszej połowie 2012 roku firmy z sektora T&T (telekomunikacja i technologia) wynajęły łącznie na najważniejszych rynkach w Europie 520 tys. mkw, podczas gdy firmy z sektora bankowości i finansów wynajęły w tym samym okresie 420 tys. mkw.

W Europie Wschodniej wiodącymi rynkami są Warszawa i Moskwa, gdzie w ciągu ostatnich 18 miesięcy firmy z sektora T&T należały do najaktywniejszych najemców.

Od 2010 roku firmy z sektora T&T stanowiły 17 proc. wszystkich najemców w Warszawie. Firma CBRE podkreśla, że magnesem, który przyciąga firmy z tego sektora do Warszawy, a także do innych miast w Polsce, jest wykwalifikowana siła robocza.

- Podczas, gdy firmy z sektora bankowości i finansów rewidują swoje plany inwestycyjne i konsolidują swoje portfele nieruchomości, przedsiębiorstwa z sektora T&T rozwijają się dynamicznie i rozszerzają swoją działalność – mówi Konrad Heidinger, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w firmie CBRE. - Często szukają lokalizacji tam, gdzie znajdują się siedziby ich partnerów biznesowych i firmy z tego samego sektora.

W Warszawie tego typu firmy historycznie najchętniej lokowały się na Ochocie, wzdłuż Alei Jerozolimskich. Do przykładów najemców tego typu należy: Orange, Wincor Nixdorf, Microsoft i Philips.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.