Tu jesteś:

Zrównoważone projekty biurowe stały się koniecznością

Mariusz Rosiek, pracownia PROARCHITEKTURA

Temat budynków i miast rozwijanych w duchu zrównoważonego rozwoju od lat stanowi przedmiot dyskusji i dążeń w Polsce oraz na innych rozwiniętych i rozwijających się rynkach z całego świata. Nie brakuje systemów certyfikacji, które korzystając z różnych zestawów kryteriów, oceniają stopień w jakim dany budynek wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju. Eksperci wskazują jednak, że zagadnienie nie jest rozwiązane, a istniejące systemy nie wyczerpują tematu. W obliczu zmieniających się rynkowych uwarunkowań, zmieniających się warunków klimatycznych zrównoważony rozwój staje się koniecznością, a nie jedynie marketingowym chwytem.

Zrównoważony rozwój to bardzo złożone zagadnienie zakładające pogodzenie wymagań rozwoju gospodarczego z troską o środowisko naturalne oraz jakością życia ludzi. Nieruchomościowy projekt zrównoważony cechować powinna wyjątkowa dbałość o cały proces deweloperski oraz późniejsze funkcjonowanie obiektu w kontekście zarówno miasta, jak i człowieka-jednostki, który korzysta z zaprojektowanej przestrzeni. Właściwe wykorzystanie działki, innowacyjność, użycie do budowy materiałów przyjaznych dla środowiska, ograniczenie transportu poprzez wykorzystanie surowców i produktów wytwarzanych lokalnie, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, efektywne i optymalne planowanie funkcji dla zapewnienia satysfakcji z użytkowania powierzchni to jedynie niektóre z głównych zagadnień.

Nieruchomości prawdziwie zrównoważone nie tylko są wznoszone w duchu zrównoważonego rozwoju, ale poprzez aktywne zarządzanie podnoszą jakość życia korzystających z nich osób. Dużym powodzeniem cieszą się takie rozwiązania, jak przestrzenie otwarte na mieszkańców miasta, w których można skorzystać z przygotowanej infrastruktury: kawiarni, restauracji, miejskich placów, na których organizowane są różne wydarzenia rekreacyjne i kulturalne. Niezbędne stają się ułatwienia dla najemców w postaci pełnej infrastruktury dla alternatywnych form transportu jak rowery lub hulajnogi. Nie bez znaczenia są także liczne funkcje dodatkowe znajdujące się na terenie nieruchomości, które pozwalają użytkownikom zaoszczędzić czas zmniejszając konieczność dodatkowych podróży, co między innymi wpływa na koszty życia.

Cieszy fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej projektów zrównoważonych, które z założenia są projektowane tak, by bardzo dobrze współgrać ze środowiskiem zewnętrznym tworząc jednocześnie przyjazne środowisko wewnętrzne zgodnie z potrzebami osób, które je użytkują. Takie projekty wyznaczają nowe trendy na polskim rynku kontynuując zapoczątkowany przez wprowadzenie i popularyzację „zielonych certyfikatów” kierunek rozwoju nieruchomości.

Projekt architektoniczny budynku ma duży wpływ na efektywność powierzchni i efektywność pracujących na niej osób. Podczas poszukiwania biura dla swojej firmy warto wziąć pod uwagę jakość i wydajność systemów zainstalowanych w budynku. Niezwykle ważny jest dostęp do światła dziennego a więc także głębokość traktów. Naturalne światło ma zasadniczy wpływ na samopoczucie użytkowników powierzchni. Jednocześnie zmniejszona konsumpcja energii elektrycznej korzystnie wpływa na poziom kosztów oraz ekologię.

Kluczowym aspektem jest oczywiście lokalizacja. Nie każdą firmę stać, czy też nie każdy podmiot potrzebuje biur w ścisłych centrach miast. Na polskim rynku już pojawiają się biurowce, które choć zlokalizowane poza centralnymi biznesowymi obszarami oferują wysokiej jakości powierzchnie uzyskujące najwyższe oceny w systemach certyfikacji ekologicznej jak LEED czy BREEAM. Projekty takie poza wydajnymi systemami, wysokiej jakości materiałami użytymi do budowy, dbają także o wpisanie się w kontekst lokalizacji, a więc starają się zapewnić na swoim terenie min wypożyczalnie rowerów czy innych alternatywnych form transportu, a także łatwy dostęp do środków komunikacji miejskiej. W tym sensie możemy pochwalić polski rynek, który z powodzeniem nawiązuje do globalnych trendów. Jeśli chcemy poprawić w naszych miastach jakość przestrzeni w ujęciu estetycznym i funkcjonalnym to jest to proces konieczny. Należy także pamiętać o naszym środowisku, choćby poprzez poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Dobrym podsumowaniem mogą być wyniki badań przeprowadzonych przez Green Building Council - Health, Wellbeing & Productivity in Offices, w których zawarta jest informacja, że lepsze powietrze w biurze to także zwiększona produktywność pracowników i to od 8 do 11%.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×