Tu jesteś:

Zmiany w branży budowlanej

Porównując kilkanaście ostatnich lat, można zauważyć duże zmiany na rynku usług budowlanych. Są to zmiany korzystne zarówno z punktu widzenia firm, jak i klientów. Najważniejsze nowości na rynku usług budowlanych, które pojawiły się w ciągu ostatnich 10 lat to przede wszystkim nastawienie proekologiczne oraz budownictwo o wyższym standardzie.

Postęp technologiczny powoduje, że zaledwie kilkuletni budynek może sprawiać wrażenie znacznie starszego niż jest w rzeczywistości, na przykład ze względu na wykorzystane do jego wykończenia materiały czy architekturę, która szybko wychodzi z mody.

- Dzięki standardom Unii Europejskiej możliwe jest zastosowanie technologii oraz materiałów budowlanych z innych państw członkowskich, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w Polsce. Polskie prawo budowlane jest natomiast nadal bardzo restrykcyjne, dlatego też przetrwają tylko te firmy, które oferują rzetelne usługi i są wypłacalne. Spółki powinny dotrzymywać planowanych terminów, budować zgodnie z zamierzonym harmonogramem oraz dbać o jakość używanych materiałów. Nie mogą też przekraczać zaplanowanego budżetu. Ważne jest również, by kadra była odpowiednio przeszkolona. Należy pamiętać, że sukces firmy zależy w dużej mierze od podejścia do klienta - komentuje Jens Winter, prezes zarządu Copla Construction Management.

Zmienia się również stosunek firm budowlanych do wykonawców i podwykonawców, którzy realizują wspólnie projekt na partnerskich zasadach. W ostatnich latach można mówić o znaczącym wzroście świadomości konsumenckiej. Z roku na rok klienci mają coraz większe oczekiwania względem produktów. Dotrzymanie terminowości jest już obligatoryjne.

W ostatnim czasie boom przeżywa budownictwo energooszczędne, a także modułowe oraz ekologiczne domy pasywne. Coraz więcej klientów przywiązuje wagę do wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych, spełniających wymogi budownictwa energooszczędnego.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×