Tu jesteś:

Zatory w budownictwie

Euler Hermes w swoim raporcie ocenia , że polskie budownictwo nadal nie uwolniło się  z wieloletnich  problemów zaległości płatniczych . To uniemożliwia wykorzystanie w pełni obecnej koniunktury gospodarczej. 

W raporcie na temat gospodarki światowej „Gra o wysoką stawkę” Euler Hermes, międzynarodowy ubezpieczyciel należności – jednoznacznie stwierdza narastanie powszechnego zadłużenia” „Podczas gdy światowe zapasy gotówki osiągają nowe rekordy, zwiększa się skala opóźnionych płatności i niewypłacalności”. Zjawisko  to widoczne jest wyraźnie w sektorze handlu i usług, lotnictwie, a zwłaszcza budownictwie. Polski aspekt raportu, poświęcony  jest przede wszystkim sektorowi budowlanemu, w którym zatory płatnicze to problem narastający  od wielu lat.

Obecna sytuacja makroekonomiczna w Polsce (wzrost PKB w I kw. 2017 na poziomie 4proc.) oraz spowolnienie tempa wzrostu niewypłacalności w budownictwie- zdaniem specjalistów EH – powinny zahamować tempo wzrostu niewypłacalności  w skali całego roku tak szybkiego jak w I kwartale. Jednak mimo pozytywnych danych makroekonomicznych- wciąż się ono zwiększa i to w tempie dwucyfrowym. W skali  roku  wzrośnie o 8 proc. w stosunku do 2016 r. W Polsce, jak oceniają- ekonomiści ubezpieczyciela-  podstawy sektora budowlanego nadal są kruche. Kilkuprocentowy dopływ środków nie rekompensuje trzykrotnie większego (procentowo) ich spadku w roku ubiegłym. Wzrost w budownictwie opiera się więc nadal w dużej części na oczekiwaniach i kredycie kupieckim dostawców wierzących, że to już ten moment, kiedy mogą walczyć o większe udziały w rynku.

Przemysł i handel na razie także nie korzystają na wzroście konsumpcji, gdyż ostra wojna cenowa w połączeniu z trwale niską rentownością, często poniżej kosztu pieniądza, uderza zarówno w producentów dóbr użytkowych, jak i w  dystrybutorów. Niewypłacalności w polskim przemyśle i budownictwie jak dotąd omijają największe firmy, uderzają raczej w te mniejsze, o regionalnej skali działalności. Co więcej, w budownictwie grupa największych wykonawców w kryzysowym ub. roku zwiększyła swój udział w rynku i swoje zyski.

Źródło: Euler Hermes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×