Tu jesteś:

Zakupy inwestycyjne coraz popularniejsze

Na rynku mieszkaniowym w Polsce przybywa lokali, które kupowane są za gotówkę i przeznaczane na wynajem. Co sprzyja takiej sytuacji? Czy silne przywiązanie Polaków do posiadania mieszkania na własność ma szansę się zmienić?

Dla osób planujących zakup mieszkania i przeznaczenia go na wynajem sytuacja rynkowa jest bardzo dobra. Tendencja wzrostu ilości zakupów inwestycyjnych ma swoje źródło w rekordowo niskich stopach procentowych.

Sytuacja ta ma szansę nadal się utrzymywać przez najbliższe miesiące, ponieważ w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała nie zmieniać wysokości stóp procentowych, które aktualnie wynoszą 1,5 proc. To oznacza, że trzymanie oszczędności na lokatach bankowych zupełnie się nie opłaca. Więcej inwestorzy są w stanie zarobić na wynajmie niż na przeciętnej lokacie.

W Polsce wciąż mamy braki mieszkaniowe, pod tym względem jesteśmy na szarym końcu Europy. Według danych Eurostatu nasz kraj znajduje się na 3. miejscu w Unii Europejskiej pod względem przeludnienia mieszkań. Z raportu wynika, że niemal 45 proc. gospodarstw domowych nie dysponuje wystarczającą ilością pomieszczeń.

- Taka sytuacja ma szansę się zmienić - ocenia Maciej Mączka, prezes grupy deweloperskiej Sento. - Początek tego roku był bardzo intensywny i padły kolejne rekordy w liczbach. Deweloperzy uzyskują coraz więcej pozwoleń na budowę i kończą kolejne inwestycje, mieszkań przybywa - dodaje.

Ponad 80 proc. Polaków posiada mieszkanie na własność i jak widać, wciąż silne jest przekonanie, że jest to oznaka stabilności. Z kolei Lion’s Bank oszacował, że w latach 2009-2014 liczba najemców podwoiła się i nadal rośnie.

Powstają różne programy, takie jak Fundusz Mieszkań na Wynajem czy rządowy Mieszkanie Plus, które mają na celu zmienić przyzwyczajenia Polaków i pokazać im, że mieszkanie w wynajmowanym lokalu to dobra opcja.

Według danych NBP w 2016 roku na zakup mieszkań bezpośrednio za gotówkę przeznaczono 14 mld złotych. Większa część z tych środków trafia na rynek pierwotny. Nawet co trzecie mieszkanie jest kupowane z myślą o czerpaniu zysku z tytułu najmu.

Jak szacują analitycy Open Finance, przez ostatnie 12 miesięcy podaż mieszkań na wynajem w 6 największych miastach wzrosła o ok. 10-15 tysięcy. Coraz większa konkurencja wśród wynajmujących przekłada się na wyższy standard oferowanych lokali. Młodzi ludzie coraz częściej poszukują nowo wybudowanych i dobrze wyposażonych lokali, dlatego zakupów inwestycyjnych na rynku pierwotnym jest coraz więcej.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×