Tu jesteś:

Zagospodarowanie terenu wokół biurowca

Nowoczesne biurowce to nie tylko bryła wkomponowana w działkę. Bardzo ważne jest zagospodarowanie parceli i jej bezpośrednie sąsiedztwo. Aby przyciągnąć najemców, inwestorzy kuszą zielonymi ogrodami na dachu, widokami na jezioro, ścieżkami dla biegaczy czy rozwiązaniami dla rowerzystów.

Warsaw Spire, który w przyszłym roku stanie w centrum Warszawy, będzie największym kompleksem biurowym w Polsce: dostarczy na stołeczny rynek łącznie 100 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Główny budynek – wieżowiec liczący 49 kondygnacji – sięgnie 180 m. Jego projektanci – belgijska pracownia architektoniczna M .& J-M. Jaspers, J. Eyers&Partners – stanęli przed wcale niełatwym zadaniem: jak zagospodarować teren wokół obiektu, by się nie stał się twierdzą białych kołnierzyków. Odpowiedzią jest wkomponowanie go w przestrzeń miejską. Wokół Warsaw Spire powstanie ogólnodostępny, przestronny plac wypełniony zielenią, fontannami i elementami małej architektury. Zimą będzie otwarte lodowisko. Dzięki przeznaczeniu najniższych kondygnacji pod usługi i handel znajdą się tam restauracje i kawiarniane ogródki, sklepy i punkty usługowe. Granica między inwestycją a przestrzenią publiczną będzie niezauważalna.

– Kompleks będzie tętnił życiem także po godzinach pracy biur i stanie się miejscem spotkań mieszkańców Warszawy – zapowiada inwestor, Ghelamco Poland. Przypadek Warsaw Spire jest ciekawy jeszcze z jednego powodu: bezpośrednio z parcelą, na której powstaje, sąsiaduje niewielki 4-kondygnacyjny biurowiec wydawnictwa Bellona. By wejść w posiadanie budynku i zyskać dodatkowe możliwości aranżacji przestrzeni inwestor zdecydował się na udział w prywatyzacji wydawnictwa prowadzony przez resort skarbu. – Nabywaliśmy już podmioty przeznaczone do restrukturyzacji, jednak po raz pierwszy braliśmy udział w prywatyzacji prowadzonej przez Ministerstwo Skarbu Państwa – skomentował Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Ogrody na dachach

Inwestycje komercyjne w centrach miast na ogół rządzą się jednak innymi prawami. Inwestor stara się możliwie jak najbardziej zwiększyć potencjał i możliwości zabudowy działki. Dlatego czasem projektanci decydują się na niekonwencjonalne rozwiązania. Najpierw nieco mniejszy przykład: miesiąc temu w centrum Inowrocławia oddano do użytku 4-piętrowy biurowiec Green Office, którego generalnym wykonawcą była Grupa Budowlana Alstal. Plan zagospodarowania przestrzennego zakładał znaczny udział zieleni na niedużej działce, którą zajął budynek. Dlatego projektanci zdecydowali, że przeniosą funkcjonujący tam zielony skwer na dach biurowca. Posiano na nim trawę, wkrótce dołączą donice z roślinnością, ławeczki i siedziska.
Na podobne rozwiązanie zdecydowała się SkanskaProperty Poland, inwestor poznańskiego biurowca Malta House. Jego dach zajmuje zielone patio z drzewkami i altankami, z którego roztacza się widok na miasto i Jezioro Maltańskie. Budynek sąsiaduje z rozległymi terenami rekreacyjnymi Poznania, a z tyłu przylega do Galerii Maltańskiej. Pracownicy biur podczas przerwy na lunch mogą się poczuć jak na wakacjach, a od razu po pracy zrobić zakupy. Trudno o lepsze sąsiedztwo i bardziej optymalne jego wykorzystanie. Skanska z takich zabiegów uczyniła zresztą filozofię prowadzenia biznesu. – Ambicje Skanska wykraczają poza budowę nowoczesnych biurowców. Chcemy tworzyć komfortowe miejsca do pracy, sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu pracowników oraz ich efektywności. W naszych budynkach pracownicy mogą na przerwie odpocząć w zielonym patio czy na tarasie na dachu. W ramach filozofii „Workplaces by Skanska” zwracamy uwagę na wnętrza budynków, a także ich otoczenie i sąsiedztwo – mówi Katarzyna Zawodna, dyrektor regionu ze SkanskaProperty Poland. – Do budynków Skanska musi być łatwo dotrzeć komunikacją miejską, a także rowerem. Zapewniamy parkingi dla rowerów i przebieralnie z prysznicami. Uważnie dobieramy najemców powierzchni usługowo-handlowych. Wszystko po to, by pracownicy w naszych budynkach lub ich pobliżu mogli skorzystać ze sklepów, restauracji i usług. Biurowiec Malta House jest pod tym względem szczególny, bo mieści się tuż przy galerii handlowej. Jednak w większości miejsc dla pracowników jest bardzo ważne, co będzie na parterze biurowca. Ponadto jesteśmy świadomi, że swoimi budynkami tworzymy tkankę miejską – wyjaśnia Katarzyna Zawodna.

Na sportowo

Na nietypową koncepcję zagospodarowania terenu wokół Ochota Office Park zdecydowała się Grupa Adgar. Kompleks zlokalizowany przy Al. Jerozolimskich181 w Warszawie kupiła w czerwcu tego roku, a teraz szykuje się do jego gruntownej modernizacji. We współpracy z biurem projektowym HRA Architekci przygotowała nowy projekt. Oprócz zmiany fasady zakłada całkowitą przebudowę wspólnych przestrzeni na parterze kompleksu. W efekcie powstanie wspólna strefa sportu, rekreacji i zakupów. Natomiast wokół kompleksu – który zmieni nazwę na Adgar Park West – zostanie wytyczona całoroczna ścieżka do biegania o długości 900 metrów, z elastyczną powierzchnią poliuretanową. To będzie pierwszy taki obiekt w Polsce.
Jednym z najważniejszych czynników, które determinują sukces inwestycji jest komunikacja. Parking schowany w podziemnych kondygnacjach to niezbędne minimum. Równie ważne jest dobre połączenie ze środkami miejskiego transportu. Ale coraz częściej deweloperzy myślą o niezmotoryzowanych i w koncepcji zagospodarowania terenu uwzględniają ich potrzeby. Inwestorzy warszawskiego parku biznesu Poleczki Business Park – austriackie spółki UBM i CA Immo– zasponsorowały i uruchomiły dla pracowników pobliskich biurowców stację rowerową w dobrze znanym i popularnym miejskim systemie Veturilo. Na podobny pomysł wpadły Polskie Linie Lotnicze LOT, których pracownicy od września również mogą dojechać do biurowca miejskim rowerem. Wieżowiec Q22, który w 2016 r. wyrośnie w miejscu dawnego hotelu Mercure, będzie miał własny parking dla rowerzystów, ale też szatnie i natryski....

Więcej w specjalnym roczniku Office Book.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×