Tu jesteś:

Zachodniopomorskie: trzy inwestycje finansowane z unijnej inicjatywy Jessica

Łącznie ponad 19 mln zł będzie kosztowała przebudowa kina Goplana a także modernizacja Uzdrowiska Połczyn w Połczynie Zdroju i przebudowa hotelu Widok w Wałczu. Cześć pieniędzy na inwestycje w Zachodniopomorskiem pochodziła będzie z unijnego programu Jessica.

W czwartek w Szczecinie poinformowano o trzech kolejnych podpisanych umowach na rewitalizację obszarów miejskich.

Zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz mówił, "Jessica dotyczy projektów, które mają rewitalizować, czyli przywracać piękno oraz funkcjonalność zdewastowanym i często zdegradowanym przestrzeniom publicznym na terenach miast naszego województwa"-powiedział.

Geblewicz dodał, że większości projektów dofinansowanych w województwie z inicjatywy Jessica to przedsięwzięcia o wysokiej stopie zwrotu. "Nie są to przestrzenie, które w pierwszej kolejności chcielibyśmy rewitalizować. Zależałoby nam, żeby były to przestrzenie o funkcjach m.in. mieszkalnych, których bardzo dużo jest w naszych miastach i miasteczkach"- powiedział Geblewicz. Jego zdaniem, w przyszłej perspektywie unijnej, poza inwestycjami komercyjnymi, takie dofinansowania powinny obejmować także inwestycje o mniejszym zwrocie.

W Połczynie Zdroju pożyczka w ramach inicjatywy Jessica pozwoli przebudować dawne kino Goplana i zrewitalizować cześć zabytkowej starówki. W kinie ma powstać nowoczesne centrum kulturalne, znajdzie się w nim m.in. klimatyzowana sala na ponad 300 miejsc , w której będzie można organizować występy artystyczne i pokazy filmowe. Całkowita wartość projektu to ponad 5 mln zł, blisko 3,7 mln to pożyczka z inicjatywy.

Nieco ponad 4,8 mln zł będzie kosztowała przebudowa i rozbudowa bazy zabiegowej w Zakładzie Lecznictwa Uzdrowiskowego Borkowo a także modernizacja zaplecza gastronomicznego Sanatorium Gryf, które wchodzą w skład Uzdrowiska Połczyn. Pożyczka w ramach programu to ponad 3,5 mln zł.

W Wałczu, za ponad 9,5 mln zł., zmodernizowany i rozbudowany zostanie hotel Widok. W tym przypadku pożyczka z programu to ponad 5,2 mln zł.

Bank Ochrony Środowiska, który rozdysponowuje środki programu Jessica w województwie zachodniopomorskim (poza wydzielonym Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym), podpisał 9 umów na projekty rewitalizacyjne; ich łączna wartość ponad 67 mln zł. Bank jest pierwszym w Europie, który rozdysponował wszystkie przyznane mu środki z programu Jessica.

W Zachodniopomorskiem podpisano łącznie 13 umów na realizację projektów miejskich w ramach Jessica, z programu przyznano już ponad 100 mln zł.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×