Tu jesteś:

Zachodniopomorskie: spór o nową siedzibę marszałka

Biurowiec Lastadia na szczecińskiej wyspie Łasztownia

Na budowę nowej siedziby Urząd Marszałkowski wyda około 100 mln zł. Za połowę tej kwoty firma SGI chciała sprzedać nowy biurowiec Lastadia, wybudowany na szczecińskiej wyspie Łasztownia. W dodatku od razu z działką i na raty. Urząd nie był jednak zainteresowany – poinformowała GW Szczecin.

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zdecydował, że urząd będzie budować nową siedzibę. Powoła do tego celu spółkę. Na wybudowanie 12-13 tys. mkw. biur ma pójść 85 mln zł, a realizacja inwestycji potrwa około 52 miesięcy. Do tego czasu urząd będzie musiał dalej wydawać co roku 4,7 mln zł na wynajem pomieszczeń. W sumie, po podliczeniu wszystkich kosztów, przedsięwzięcie ma kosztować około 100 mln zł.

Firma konsultingowa, która doradzała marszałkowi w sprawie nowej siedziby wskazała, że korzystniejszym wyjściem byłoby kupienie od SGI biurowca Lastadia, który stoi na szczecińskiej wyspie rzecznej Łasztownia. Nowy budynek (oddany w 2012 r.) ma potrzebną urzędowi powierzchnię biurową: 12 tys. mkw.  SGI zaoferowała sprzedaż Lastadii wraz z działką za 50 mln zł, czyli dwukrotnie mniej. Marszałek odrzucił jednak ofertę i zdecydował, że wybuduje nową siedzibę we własnym zakresie.  Wyjaśnił, że urząd nie porozumiał się z SGI co do ceny. Były też przeszkody prawne: nie można było kupić biurowca, a następnie prosić SGI o dostosowanie go do potrzeb urzędu, bo to złamanie prawa o zamówieniach publicznych. – Takich przeszkód nie ma. Ustawa Prawo zamówień publicznych zezwala na zakup nieruchomości przez urzędy państwowe i samorządowe z zachowaniem zasad konkurencyjności i należytej staranności. Samorząd może nabyć budynek nawet w stanie niewykończonym i następnie ogłosić przetarg w trybie UPZP na dokończenie budowy. Nasza spółka trzykrotnie sprzedawała budynki biurowe dla urzędów państwowych – komentuje Grzegorz Kawecki, wiceprezes SGI. Dodaje, że firma zaproponowała rozliczenie należności w ratach, ale mimo to Urząd Marszałkowski nie podjął nawet negocjacji w tej sprawie.

Źródło: GW Szczecin

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×