Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Zabytkowe wille z możliwością adaptacji na hotel i Spa w Milanówku na sprzedaż (Galeria)

Zabytkowe wille z możliwością adaptacji na hotel i Spa w Milanówku na sprzedaż (Galeria)

Wille Turczynek

Turczynek to dwie zabytkowe, historyczne wille Toeplitzów w Milanówku. Posiadłość leży na 10-hektarowej działce, porośniętej starodrzewem parkowym. – Nieruchomość Turczynek jest własnością Milanówka od 2008 - mówi Burmistrz Jerzy Wysocki – niestety, koszt remontu i adaptacji budynków przerasta nasze możliwości. Chętnie widzielibyśmy w nim centrum sportowo-rekreacyjne lub wypoczynkowe, hotel bądź klinikę SPA.

Kolonia „Turczynek” wydzielona została z dóbr Grudów i zakupiona przez Bonawenturę Toeplitza za kwotę 301 tys. złotych i 85 tys. dolarów dla jego córek. Na 10-hektarowym terenie wybudowane zostały w 1905 roku dwie wille o zbliżonym do siebie wyglądzie z przeznaczeniem dla Wilhelma Wellischa i jego żony Franciszki z Toeplitzów oraz dla Jerzego Mayera i jego żony, drugiej z córek Bonawentury. Projektantem budynków był znany łódzki architekt Dawid Lande.

Wille o powierzchni 1078,44 mkw. i 1424,89 mkw., są trzykondygnacyjne z wysoką piwnicą, wyposażone w instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe i energię elektryczną. Budynki zostały pokryte blachodachówką, co uchroniło je przed dalszym niszczeniem. Wymagają generalnego remontu. Dwie bliźniaczo podobne wille, zwrócone do siebie fasadami, różnią się jedynie nieznacznie wielkością, rozplanowaniem bryły i detalami. Fasady dekorowane są drewnianymi werandami oraz szachulcową i szwajcarską dekoracją. Wewnątrz posiadają obszerny wysoki hall z drewnianymi schodami łączącymi się na piętrze z korytarzami prowadzącymi do pomieszczeń. Wille oddalone są od siebie o ok. 50 metrów. Budynkom mieszkalnym towarzyszyły zabudowania folwarczne, które zachowały się do dziś na działce sąsiedniej.

wille Turczynek

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×