Tu jesteś:

Zaangażowanie banków i agencji zarządzających nieruchomościami oczami C&W

Eksperci z działu ds. finansowania korporacyjnego międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield szacują zaangażowanie brutto europejskich banków i agencji zarządzających nieruchomościami o zwiększonym ryzyku (non-core) będące przedmiotem strategii sprzedaży lub restrukturyzacji zadłużenia na 584 mld euro.

Z danych opublikowanych w najnowszym raporcie firmy Cushman & Wakefield „Europejski rynek sprzedaży wierzytelności hipotecznych w pierwszym półroczu 2014 r.” (European Real Estate Loan Sales Market H1 2014) wynika, że pomimo już rekordowego w bieżącym roku wolumenu sprzedanych wierzytelności związanych z nieruchomościami komercyjnymi (CRE) oraz nieruchomości sprzedawanych po przejęciu własności (REO) proces oddłużania na terenie całej Europy będzie trwał jeszcze przez dłuższy czas.

Dział ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield przeprowadził analizę zaangażowania w nieruchomości o zwiększonym ryzyku 46 banków i agencji zarządzających aktywami na całym kontynencie europejskim. Na dziewięć analizowanych „złych banków” europejskich przypada ponad 46 proc. łącznego zaangażowania brutto, co wskazuje na ich znaczenie na rynku sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO w najbliższych kilku latach.

W pierwszej połowie bieżącego roku zostało zawartych osiem bardzo dużych transakcji o wartości nominalnej powyżej 1 mld euro, natomiast kolejne cztery są obecnie monitorowane. Wspomniane transakcje stanowiły 71 proc. łącznego wolumenu sprzedaży wierzytelności w pierwszym półroczu w porównaniu z 40 proc. w pierwszej połowie 2013 r.

Na rynku zaobserwowano wzrost jednostkowej wielkości transakcji, ponieważ średnia wartość sprzedaży pojedynczej wierzytelności wzrosła w pierwszym półroczu do 621 mln euro z 346 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost ten utrudnia mniejszym inwestorom uczestniczenie w procesach sprzedaży.

Największą aktywność na rynku nadal wykazują duże amerykańskie firmy inwestycyjne takie jak Lone Star i Cerberus, które odpowiadają za 77 proc. wszystkich transakcji zakupu wierzytelności CRE i nieruchomości REO w Europie w pierwszej połowie 2014 r.

Po rekordowym pierwszym kwartale zdominowanym przez irlandzki bank IBRC, w drugim kwartale odnotowano wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie Południowej, ponieważ sprzedający starali się wykorzystać rosnące zainteresowanie inwestorów tym regionem. Według autorów raportu w drugim kwartale bieżącego roku szacowany wolumen transakcji wyniósł 16,3 mld euro, czyli ponad sześciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. (2,5 mld euro).

Uwzględniając wartość transakcji zawartych w pierwszym kwartale (24,7 mld euro) łączny wolumen obrotów za pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku wyniósł 40,9 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z całym 2013 r. i aż o 611 proc. w stosunku do pierwszej połowy ubiegłego roku.

Z uwagi na bardzo dużą aktywność inwestorów w pierwszym półroczu specjaliści z działu ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield prognozują, że wartość sfinalizowanych transakcji sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO może osiągnąć w bieżącym roku poziom 60 mld euro.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×