Tu jesteś:

Za mało ziemi w KZN?

Do KZN nie wpłynęły wykazy nieruchomości ze 177 starostw. Brak  tych wykazów blokuje rozwój "Mieszkania Plus". 

Do Krajowego Zasobu Nieruchomości nie wpłynęły wykazy nieruchomości ze 177 starostw. Zgodnie z ustawą samorządom za każdy dzień zwłoki grozi 500 zł kary. Brak tych wykazów blokuje rozwój programu "Mieszkanie Plus”. 

- Bardzo nam zależy na rozpędzeniu programu "Mieszkanie Plus", a bez tych nieruchomości ze starostw nie ma na to szans. To jest kapitał, w oparciu o który ten program będzie realizowany. Brak wiedzy o tych nieruchomościach nie pozwoli rozpędzić tego programu, tak jak to sobie wyobrażamy –  stwierdził Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Zgodnie z przepisami ustawy o KZN z 11 września 2017 roku, w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy, samorządy posiadające grunty Skarbu Państwa w granicach administracyjnych miast są zobowiązane przekazać informację o nieruchomościach. Termin ten minął w połowie grudnia. W przypadku terenów wiejskich termin weryfikacji i przekazania do KZN minie w połowie kwietnia br.

KZN otrzymał informacje o nieruchomościach Skarbu Państwa z 203 starostw, a także wykazy dotyczące wybranych zasobów PGL Lasy Państwowe, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. Zweryfikowane przez wojewodów wykazy nadal napływają do KZN, należy się więc spodziewać, że dane te będą uzupełnione do końca pierwszego kwartału 2018 roku.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września 2017 r. Dzięki niej powstanie tzw. Bank Ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus". Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×