Tu jesteś:

Wysoka rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem

Inwestycja w lokal na wynajem nadal jest atrakcyjna, gdyż stawki w ostatnim roku  poszły w górę. Średnia rentowność najmu netto dla największych miast w Polsce wynosi obecnie 5,35 proc. w skali roku - oceniają specjaliści Home Broker i domiporta.pl w najnowszy raporcie.

Polacy kupują coraz więcej mieszkań na wynajem. Szukają w tym alternatywy do lokowania pieniędzy, które na bankowych depozytach są mało zyskowne.

Mieszkania na wynajem przyciągają inwestorów, gdyż przeciętna oczekiwana rentowność takiej inwestycji to obecnie 5,35 proc. netto w skali roku- wynika z czerwcowego raportu Home Broker i Domiporta.pl

Wśród analizowanych przez Home Brokera miast zdecydowanie najwyższą oczekiwaną rentownością najmu wyróżnia się Gdańsk. Według aktualnych danych można tam zarobić ponad 6,8 proc. netto w ciągu roku, co oznacza, że zakup mieszkania zwraca się po mniej niż 15 latach. Nieco mniej- 5,6 proc. -wynosi rentowność w  Katowicach i Warszawie .

Ponad 5 proc. netto na wynajmie można zyskać też w Łodzi, Wrocławiu, Zielonej Górze, Lublinie i Bydgoszczy. Najmniej zyskowne są Poznań, Szczecin i Białystok – około 4,7 proc. w skali roku.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena transakcyjna zakupu metra kwadratowego mieszkania w największych polskich miastach wzrosła o 8,5 proc. Dwucyfrowe wzrosty cen miały miejsce w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Drożej o 9,4 proc. jest w Warszawie.

Choć w krótkim okresie w niektórych miastach cena za metr kwadratowy mieszkania na wynajem nieznacznie spadła, to patrząc na to z perspektywy roku, obserwujemy wyraźne wzrosty. Stawki najmu charakteryzują się sezonową zmiennością, spadają przed wakacjami, a rosną gdy rozpoczyna się rok akademicki – mówi Bartłomiej Baranowski z Domiporta.pl

W ciągu roku najbardziej stawki najmu wzrosły w Tychach i Zielonej Górze (o ponad 15 proc.). W Gdańsku zmiana wyniosła ponad 13 proc., a w Warszawie prawie 8 proc. We Wrocławiu mediana ceny najmu wynosi obecnie 40,85 zł za mkw., co oznacza wzrost tylko 2 proc. w ciągu roku.

Wpływ na wzrost cen stawek najmu ma z pewnością dynamiczny rozwój wielu miast, co przyciąga mieszkańców z mniejszych miejscowości, czy wręcz całego województwa. W przypadku Trójmiasta krótkoterminowo na stawki najmu duży wpływ na zbliżający się sezon wakacyjny. – zauważa Bartłomiej Baranowski z Domiporta.pl.

W analizie uwzględnianych jest 15 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Tychy, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra

Źródło: Home Broker

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×