Tu jesteś:

Wyceniono najpiękniejsze polskie parki

Park Morskie Oko w Warszawie / fot.: um.warszawa.pl

Ile warte są najpiękniejsze parki w sześciu czołowych miastach Polski? Eksperci spółki Cenatorium pokusili się o określenie wartości rynkowej wybranych parków w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.

Warszawski Central Park czyli Pole Mokotowskie ma - wedle wyliczeń Cenatorium - wartość 2,9 mld złotych. Usytuowany na terenie trzech stołecznych dzielnic - Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia, jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji w Warszawie. Park ma powierzchnię 68,54 ha i tętni życiem niemal cały rok. Cena za metr kwadratowy terenu wynosi tu 5,6 tys. zł.

Kraków ma znane na całą Polskę Błonia. Zajmujący 48 ha park wyceniany jest na 935 mln zł. Cena za metr kwadratowy trawnika na Błoniach to - 2,4 tys. zł. Mieszkańcy Gdańska od niedawna mogą się cieszyć Parkiem Ronalda Regana. Park zajmujący powierzchnię  55,5 ha wart jest 475 mln zł (1,1 tys. zł/m2). W centralnej części Wrocławia, na obszarze 7,74 ha znajduje się park Juliusza Słowackiego. Metr kwadratowy wyceniany jest tam na 2,6 tys. zł. Oznacza to, że cały teren kosztowałby 148 mln zł. W zestawieniu uwzględniony został również park w stolicy Wielkopolski – zajmujący 9,5 ha park Karola Marcinkowskiego. Wyceniony został na ok. 100 mln zł. Jako ostatni park do określenia jego wartości Cenatorium wybrało Jasne Błonia w Szczecinie. Park ma 6,47 ha, a cena metra kwadratowego została wyceniona na 1,4 tys. zł. Oznacza to, że całość ma wartość 93 mln zł.

- Wyceniając parki w sześciu polskich miastach musieliśmy przyjąć odpowiednie kryteria. To, co uwzględniliśmy to nie tylko sympatia mieszkańców do danego miejsca, ale przede wszystkim lokalizacja oraz otoczenie, które warunkuje ceny metra kwadratowego gruntu. Wskazane parki , na szczęście, nie są na sprzedaż. Określanie ich wartości to forma zabawy. Pokazanie, że publicznie dostępne przestrzenie zielone w miastach są cennym skarbem i dobrem każdego miasta, zarówno jeśli chodzi o emocje, jak i wartość bardziej wymierną - wyjaśnia Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×