Tu jesteś:

Współtwórca CD Projekt kupił Fort Traugutta

Nieruchomość przy ul. Międzyparkowej w Warszawie

Nowym właścicielem Fortu Traugutta przy ul. Międzyparkowej w Warszawie jest Michał Kiciński, współtwórca i akcjonariusz spółki CD Projekt, która jest wydawcą gry Wiedźmin.

W piątek, 8 lutego AMW i Michał Kiciński podpisali umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Nowy właściciel kupił nieruchomość na przetargu ogłoszonym przez Agencję Mienia Wojskowego. Do licytacji przystąpił jako jedyny oferent i nieruchomość wylicytował za 30 tys. zł. więcej niż wynosiła jej cena wywoławcza. Fort został sprzedany po jednym postąpieniu, za 3,03 mln zł. Zwycięzca przetargu – ze względu na zabytkowy charakter nieruchomości – zapłaci jednak tylko połowę wylicytowanej kwoty czyli nieco ponad 1,5 mln.
Na przetarg, który odbył się 22 stycznia, Agencja Mienia Wojskowego wystawiła działkę o wielkości ponad 2300 mkw. zabudowaną wieżą artyleryjską z 1834 r. To jeden z najstarszych elementów tworzących Fort Traugutta (Fort Aleksieja). Budynek o powierzchni użytkowej 1600 mkw. składa z dwóch kondygnacji, gdzie znajduje się kilkadziesiąt pomieszczeń o charakterze biurowym, magazynowym i użytkowym. Położony jest na planie niepełnego pierścienia, od góry obsypany  ziemią, w środku znajduje się kolisty dziedziniec, a na zewnątrz mur z bramą wjazdową. Wśród możliwości jego przyszłego zagospodarowania wymienia się m.in. cele kulturalne oraz usługi związane ze sportem i rekreacją, czemu sprzyja położony w bliskim sąsiedztwie ośrodek sportowy.
Udało nam się uzyskać oświadczenie nowego właściciela, dotyczące przeszłości fortu.

Tekst oświadczenia Michała Kicińskiego:

Potwierdzam zawarcie warunkowej umowy zakupu fortu Traugutta. Sprawa uprawomocni się jednak dopiero za 30 dni i wtedy dopiero ewentualnie nastąpi przekazanie obiektu.
W przypadku pozytywnego rozwoju wypadków, rozważanych jest kilka wariantów zagospodarowania obiektu. Zostanie on najprawdopodobniej wniesiony aportem do nowotworzonej spółki powołanej wyłącznie do zarządzania tą nieruchomością. Obiekt jest wyjątkowy i dopiero po rozmowach z konserwatorem zabytków oraz przedstawicielami miasta, będzie można pokusić się o precyzyjniejsze określenie planów co do jego zagospodarowania. 
Na pewno zależeć mi będzie na zadbaniu o jego unikalne walory historyczne. Ciekawostką jest fakt, że poza charakterem nietypowej inwestycji, z obiektem tym niejako jestem związany prywatnie. Znajduje sie on w mojej okolicy rodzinnej, a sam fort jest jednym z pierwszych budynków, które z okresu międzywojennego pamięta mój ojciec. Z przekazów rodzinnych wiem tez, ze odgrywał on znaczna role historyczną. M.in. w trakcie wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. znajdowała się tam radiostacja nasłuchujaca komunikaty radzieckie, które dzięki pomocy wybitnych polskich matematyków były rozszyfrowywane. Dzięki czemu strona polska znała rozkazy wroga. W samym obiekcie, z rodzinnych opowieści wynika, że częstym gościem był sam Marszałek Piłsudski. Na pewno, będąc związany od pokoleń z Warszawą, dołożę wszelkich starań aby obiekt był zagospodarowany, z uwzględnieniem jego kontekstu historycznego.

Michał Kiciński

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×