Tu jesteś:

Wrocław wyprzedaje zabytkowe kamienice

Wrocławski magistrat wystawi na licytację zabytkową kamienicę w centrum, przy ul. Uniwersyteckiej 11. Za budynek chce nieco ponad 2 ml zł. Lista miejskich kamienic przeznaczonych do zbycia w tym roku  jest długa, a na sprzedaży nieruchomości  Ratusz zamierza zarobić co najmniej 250 mln zł – pisze Gazeta Wrocławska.

Kamienica komunalna przy ul. Uniwersyteckiej 11 w czwartek trafi pod młotek. W ofercie przetargowej miasto przyznaje, że budynek jest z złym stanie technicznym i wymaga remontu. Mimo to zgłaszali się już kontrahenci zainteresowani kupnem budynku.
To nie jedyna zabytkowa nieruchomość w centrum Wrocławia, którą miasto chce sprzedać. Na liście jest też kompleks dawnego klasztoru przy ul. Włodkowica 15-17. Ratusz ma 90 proc. udziałów w całym obiekcie i wystawia na sprzedaż 33 lokale (dwa pozostałe należą do parafii rzymskokatolickiej) oraz dużą, niezabudowaną działkę w podwórzu od strony ulicy Włodkowica. Plan miejscowy dopuszcza w tym miejscu funkcje konferencyjne, hotelowe czy gastronomię. Miasto chce za nie blisko 4,3 mln zł. Prawie 6,5 mln zł planuje uzyskać ze sprzedaży dwóch połączonych kamienic przy ul. Piłsudskiego 89, 91, 91a (na rogu z ulicą Stawową). Niewiele dalej,  przy ul. Powstańców Śląskich 96-98 pod młotek idzie budynek po dawnym powiatowym urzędzie pracy. W obiekcie o pow. 1,8 tys. mkw. może funkcjonować hotel lub biura. Na razie jednak inwestorzy się nie kwapią, a cena sukcesywnie spada. Obecnie miasto za nieruchomość ponad 4,6 mln zł, czyli o 5 mln zł mniej niż pierwotnie planowało.
Wśród atrakcyjnych nieruchomości na sprzedaż są jeszcze m.in. zabytkowa, wyremontowana kamienica przy ul. Drobnera 10, skąd w 2010 r. wykwaterowano wszystkich mieszkańców oraz jedyna kamienica na Wyspie Słodowej pod nr 7. Powstała w 1912 r. i jest w miejskiej ewidencji zabytków. Obiekt ma 6 pięter i niecałe 19 m wysokości. Razem z niższą przybudówką łącznie ma 1,5 tys. mkw.  Z budynku już wykwaterowano większość lokatorów, w  przyszłości mógłby tam powstać m.in. hotel. Na razie nie określono jednak ceny, ani daty przetargu.
Kamienic nie będzie jednak łatwo sprzedać.  - Problem w adaptacji takich zniszczonych budynków polega na tym, że potencjalny inwestor do ceny kupna musi dołożyć przynajmniej drugie tyle na remont - mówi gazecie Leszek Michniak z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. Wrocławski Ratusz założył w budżecie na 2013 r., że uzyska ze sprzedaży nieruchomości kwotę 255 mln zł. Na razie znalazł chętnego na zabytkową zieloną kamienicę na pl. Solnym. Nabywca zapłaci ok. 7,8 mln zł.

Źródło: Gazeta Wrocławska

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×