Tu jesteś:

Włocławski deweloper przebuduje warszawskie kamienice Branickich

Tak ma wyglądać zrewitalizowana kamienica przy ul. Smolnej 40

Włocławski deweloper, firma Budizol, planuje rewitalizację kamienicy Branickich przy ul. Smolnej 40 oraz Pałacu Branickich przy ul. Miodowej 6, tuż obok murów stołecznej Starówki.

Oba budynki są zabytkami położonymi w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Kamienica przy Smolnej, położona na tyłach budynku wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma być przebudowana na nowoczesny biurowiec z częścią konferencyjną. Projektowaniem przebudowy i rozbudowy zajmuje się na zlecenie Budizolu pracownia architektoniczna Bogdana Kulczyńskiego.

Planowane prace polegać będą na renowacji i rozbudowie budynku, dostosowaniu go do potrzeb prowadzenia działalności biurowej oraz zagospodarowaniu terenu wokół niego. Składać się na nie będą m.in.: renowacja zabytkowej elewacji budynku, renowacja wnętrza istniejącego obiektu, budowa i wykończenie wschodniej oficyny oraz połączenie jej z już istniejącą częścią budynku, zagospodarowanie dziedzińca poprzez przykrycie go szklanym dachem i zamknięcie szklaną ścianą od strony północnej, utworzenie parkingu.

Powierzchnia całkowita budynku ma wynieść ok. 8 900 mkw., natomiast powierzchnia najmu to 4200 mkw. Deweloper podaje, że na razie jest jeszcze za wcześnie by podawać termin rozpoczęcia i zakończenia prac, ale wstępne szacunki dotyczą lat 2014/2015. Na razie Budizol jest na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Na dużo mniej zaawansowanym etapie jest przedsięwzięcie włocławskiej firmy przy ul. Miodowej 6. Wprawdzie Budizol na swojej stronie zamieścił informacje, że przedmiotem inwestycji ma być rewitalizacja i przebudowa Pałacu Branickich na wysokiej klasy hotel z ok. 100 luksusowymi pokojami i częścią rekreacyjną, ale ostateczna koncepcja dopiero się krystalizuje. W informacji przesłanych przez dewelopera do naszej redakcji wynika, że koncepcja przedsięwzięcia nie jest jeszcze ostatecznie ustalona, a wszelkie formalności są we wstępnym stadium.

Budizol nabył zabytkowe nieruchomości od spadkobierców byłych właścicieli, ale nie w całości. Mniejszościową częścią udziałów w zabytkach i działkach, na których stoją dysponowało miasto.Ratusz nie był jednak zainteresowany ich zatrzymaniem. Zarządzenia w sprawie wyrażenia zgody na zbycie praw do nieruchomości, w trybie bezprzetargowym wydała prezydent Warszawy we wrześniu 2012 r. (Miodowa 6) i pod koniec października 2013 r. (Smolna 40). Decyzję w sprawie przeznaczenia do oddania w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym, gruntów (o łącznej pow. 334 mkw.) położonych przy ul. Miodowej 6, wydano w celu poprawienia warunków zagospodarowania gruntu przyległego (czyli większej działki pod pałacem). W przypadku decyzji w sprawie Smolnej miasto może bez przetargu przekazać swoją część deweloperowi, który jest współużytkownikiem wieczystym nieruchomości (gruntu i kamienicy). Swoje udziały przy Miodowej miasto wyceniło na prawie 2,8 mln zł, a przy Smolnej na ponad 1,6 mln zł.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×