Tu jesteś:

Waryński będzie deweloperem?

Jarosław Jankowski, prezes Grupy Holdingowej Waryński

Wywiad z Jarosławem Jankowskim, prezesem Grupy Holdingowej Waryński.*

Kiedy wystartują projekty na Woli?

Jarosław Jankowski: Proces wyboru partnerów trwał ponad rok, rozmawialiśmy z 13 firmami, wybraliśmy dwie i ten etap mamy już za sobą. W związku z rozpoczęciem realizacji inwestycji została już utworzona spółka celowa z Dantexem, a w przypadku Polnordu czekamy na zgodę UOKiK-u. Projekt realizowany z Polnordem ma jednak szansę ruszyć jako pierwszy. Spodziewamy się, że jeszcze pod koniec tego roku uzyskamy pozwolenie na budowę pierwszego etapu inwestycji obejmującego zabudowę na ok. 10 tys. mkw. Prace budowlane mogłyby wystartować na początku 2014 r. Mieszkania trafią do oferty najprawdopodobniej jeszcze w 2013 r. Zakładamy, że uda nam się sfinalizować całe przedsięwzięcie w ciągu 6–7 lat.

Kto projektuje te inwestycje?

Jarosław Jankowski: Wstępną koncepcję inwestycji przy ul. Jana Kazimierza przygotowała pracownia S.A.M.I. Architekci. Nie rozstrzygałbym jednak teraz, czy projekt budowlany będzie robić również ta pracownia. Przykładowo, w przypadku części realizowanej z Dantexem obecnie trwa postępowanie mające wyłonić architekta i kilka pracowni, w tym pracownia S.A.M.I Architekci, przygotowuje swoje propozycje.

Waryński planuje też biurowiec na działce przy ul. Ordona i Jana Kazimierza. Na jakim etapie jest ten projekt?

Jarosław Jankowski: Biurowiec klasy B+ o powierzchni 9000–10000 mkw. zrealizujemy na własnym gruncie i występujemy w tym przypadku w roli pełnoprawnego dewelopera. Budujemy też z myślą o sobie. Około 10 proc. powierzchni biurowej przeznaczymy najprawdopodobniej na siedzibę naszej firmy. Możliwe, że znajdzie się najemca na całość. Jesteśmy przygotowani na taką ewentualność.

Projekt ruszy szybko. Na dniach spodziewamy się decyzji o warunkach zabudowy, a do końca tego roku pozwolenia na budowę. Z pracami budowlanymi chcemy ruszyć na początku 2014 r. Będziemy też certyfikować budynek w systemie BREEAM na poziomie „very good”.

Przy realizacji tej inwestycji współpracujemy z firmą DTZ, na której doświadczenie bardzo liczymy.
Proces komercjalizacji chcemy rozpocząć zaraz po uprawomocnieniu się decyzji o warunkach zabudowy. Planujemy oddanie budynku do użytku w połowie 2015 r. Po udanej komercjalizacji będziemy rozważać sprzedaż budynku.

Jakie są plany firmy po zrealizowaniu projektów na Odolanach? Waryński będzie deweloperem?

Jarosław Jankowski: Na razie skupiamy się na realizacji projektów na Odolanach. Jeśli chodzi o dalsze plany, jeden z możliwych scenariuszy jest taki, że będziemy działać na rynku nieruchomości korzystając z doświadczenia zdobytego podczas realizacji tych trzech projektów. To jest bardzo realna perspektywa. Mamy złożonych kilka wniosków uwłaszczeniowych, które w ciągu kilku lat mogą zaprocentować powiększeniem portfela gruntów naszej firmy. Naszą własność stanowi też nieruchomość magazynowo-biurowa w Rembertowie. Nie wpisuje się ona jednak w budowany przez nas portfel, więc niewykluczone, że trafi na sprzedaż. Mamy jeszcze kilka innych ciekawych aktywów, może nie tak atrakcyjnych jak wspomniane, ale też obiecujących. Nie wykluczamy również zakupu nowych gruntów.

* Wywiad ukazał się w kwietniowym wydaniu Magazynu THE CITY.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×