Tu jesteś:

Warszawski rynek nieruchomości biurowych rynkiem najemcy

Kamila Wykrota, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ

Według najnowszego raportu DTZ - Property Times Warsaw, pod koniec I kw. 2014 całkowite zasoby powierzchni biurowych w Warszawie wyniosły 4,2 mln m kw. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku warszawski rynek biurowy powiększył się o 10 budynków o łącznej powierzchni 84,3 tys. mkw. Dalsze 230 tys. mkw. zostanie dostarczone do końca tego roku, co przełoży się na 310 tys. mkw. nowej podaży w całym 2014 roku. Będzie to najwyższy roczny wzrost zasobów notowany na rynku warszawskim począwszy od 2000 roku.

Wolumen transakcji najmu w I kw. 2014 wyniósł ponad 86,5 tys. mkw. (z wyłączeniem renegocjacji), co stanowi zbliżoną wartość w porównaniu do IV kw. 2013 roku i jednocześnie o 11 proc. niższą w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013.Podobnie jak w ostatnich pięciu latach, w I kw. 2014 renegocjacje i odnowienia umów najmu pozostają wciąż popularną praktyką rynkową.

W związku z dużym wolumenem nowej podaży stopa pustostanów wzrosła nieznacznie (o 0,5 pkt. proc.) w porównaniu do IV kw. 2013 i wyniosła 12,2 proc. na koniec marca 2014. Jest to najwyższa wartość odnotowana od 2003 roku. DTZ jest zdania, że w wyniku wysokiego wolumenu planowanej powierzchni a także niskiego poziomu przednajmu (ok. 20 proc.) w budynkach znajdujących się aktualnie w trakcie budowy planowanych na 2014 rok, wskaźnik pustostanów wzrośnie w tym roku.

Stawki czynszów pozostały na zbliżonym poziomie w porównaniu do poprzedniego kwartału, zarówno w centrum jak i w pozostałych lokalizacjach. Czynsze wywoławcze za najlepszą powierzchnię biurową znajdują się na poziomie 22,5-25,5 euro za m kw. za miesiąc w centrum i 13,5-15,5 euro poza centrum.

- Obecnie, ze względu na rosnącą konkurencję pomiędzy deweloperami, najemcy coraz częściej decydują się na renegocjację umów najmu lub przeniesienie do nowo powstających parków biznesowych oferujących dodatkowe pakiety zachęt i udogodnienia dla pracowników. Na terenie nowych kompleksów biurowych pojawiają się przedszkola, salony prasowe, sklepy, kawiarnie, fitness cluby, gabinety masażu czy chill roomy, przeznaczone do organizacji niestandardowych spotkań w mniej formalnej atmosferze - mówi Kamila Wykrota, dyrektor Działu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ. - Obserwujemy również rosnące wymagania najemców względem samej powierzchni biurowej. Oczekują oni bardziej funkcjonalnego, inspirującego i innowacyjnego środowiska pracy. Przestrzeń biurowa ma być miejscem przyjaznym pracownikowi, które zapewni mu nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim stworzy najlepsze warunki do pracy zespołowej i projektowej, umocni relacje i pozwoli na odpoczynek - dodaje Kamila Wykrota.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×