Tu jesteś:

Warszawiacy w galeriach handlowych kupują głównie odzież i obuwie

Warszawskie galerie handlowe są głównym miejscem zakupu odzieży i obuwia. Klienci odwiedzający warszawskie centra handlowe dokonują regularnych zakupów w co najmniej trzech, a niektórzy nawet w pięciu galeriach miejskich.

Jak wynika z badania instytutu GfK Polonia mieszkańcy Warszawy na podróż do ulubionej galerii poświęcają nawet do 30 minut, a w samym centrum handlowym spędzają średnio prawie 2 godziny. Galerie handlowe odwiedzają przede wszystkim w poszukiwaniu zróżnicowanej oferty modowej (96 proc.). Coraz częściej korzystają także z oferty gastronomicznej (85 proc.) i rozrywkowej (72 proc.).

W 2013 roku budżet na odzież i obuwie przeciętnego mieszkańca Warszawy wyniósł około 1350 zł. Najbardziej aktywni klienci warszawskich centrów handlowych deklarują, że wydali na modę znacznie więcej, czyli około 2000 zł (w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym).

Mieszkańcy Warszawy realizują w galeriach handlowych około 40 proc. budżetu przeznaczonego na odzież i obuwie. Pozostała część zakupów tej kategorii realizowana jest w innych miejscach - w hipermarketach lub na bazarach. Połowa aktywnych klientów centrów handlowych deklaruje, że kupuje odzież i obuwie przez internet.

- Można spodziewać się, że wraz ze wzrostem nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową, będziemy obserwować zmiany w pozycjonowaniu galerii handlowych. Będą one musiały przystosować się także do zmian w modelach zakupowych konsumentów. Dla klienta oznaczać to będzie najprawdopodobniej wzrost atrakcyjności oferty, szerszy wybór produktów dostępnych na rynku, zwiększenie wygody zakupów oraz wyższy poziom obsługi, ewoluującej w kierunku doradztwa - skomentowała Agnieszka Kowalewska, analityk instytutu GfK Polonia.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×