Tu jesteś:

Warszawa sprzedaje pałac z XVIII wieku

Warszawski ratusz wystawił na sprzedaż Pałac Szaniawskich. Oryginalny barokowy budynek pochodził z XVIII w., został odbudowany w stylu klasycystycznym  po zniszczeniach II wojny światowej.

Cena wywoławcza to 21 mln zł bez VAT. Wysokość bonifikaty od ceny osiągniętej w przetargu to zaledwie 0,1 proc. , ale ta oferta to unikat.
Pod względem formalnym nieruchomość wystawiona na sprzedaż składa się z „zabudowanej” parceli o powierzchni ponad 1,4 tys. mkw. zlokalizowanej przy ul. Miodowej 8. To właśnie na części tej działki usytuowany jest budynek Pałacu Szaniawskich wybudowany w pierwszej połowie XVIII w., następnie przebudowywany, w czasie II wojny światowej zniszczony i po wojnie odbudowany w stylu klasycystycznym.

Budynek posiada dwie kondygnacje nadziemne i poddasze, jest podpiwniczony, posiada garaż podziemny pod dziedzińcem, o powierzchni użytkowej 2,2 tys. mkw. Budynek nie jest użytkowany (dotychczas był wykorzystywany na cele biurowe przez urząd m.st. Warszawy).  Budynek wraz z gruntem w granicach jego fundamentowania, wpisany jest do rejestru zabytków prowadzonego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Według ewidencji gruntów i budynków powierzchnia zabudowy wynosi 544 mkw.

W ogłoszeniu ratusza czytamy, że określenie sposobu i możliwości zagospodarowania nieruchomości może nastąpić wyłącznie w drodze decyzji o warunkach zabudowy. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi wydanymi przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, nie istnieje możliwość nadbudowania pałacu, a także zmiany historycznego wystroju nadanego obiektowi w czasie odbudowy, nie uważa się również za możliwe wprowadzenie okien połaciowych czy innych elementów, wpływających na wygląd połaci dachowych obiektu. Zmiany wprowadzane we wnętrzach powinny być minimalne i podyktowane jedynie porządkowaniem przestrzeni, z możliwością usuwania jedynie wtórnych, nie wpływających na charakter budynku elementów. Szczegółowe zalecenia Stołeczny Konserwator Zabytków wyda po przedstawieniu koncepcji projektowych.  Nabywca nieruchomości zobowiązany będzie przeprowadzić prace remontowo-konserwatorskie budynku w ciągu czterech lat od daty podpisania umowy sprzedaży.

Kilka lat temu remont i sprzedaż nieruchomości wzbudziły spore kontrowersje. Jej zasiedleniem mieli być zainteresowani dyplomaci z Kataru, na rzecz których nabyć ją miało Ministerstwo Skarbu. Miasto wyremontowało budynek i wyprowadzili się stamtąd stołeczni urzędnicy. Do finalizacji transakcji jednak nie doszło.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×