Tu jesteś:

Warszawa: nowy konkurs na architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej ogłoszony

Nowe muzeum i teatr mają powstać na zaznaczonych działkach

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Teatrem TR Warszawa rozpoczęło procedurę wyboru architekta, który zaprojektuje zespół budynków muzeum i teatru na pl. Defilad w Warszawie. Harmonogram inwestycji zakłada, że prace projektowe będą trwały do połowy 2016 r., a cała inwestycja zostanie zakończona do końca 2019 r. Otwarcie ma nastąpić 1. kwietnia 2020 r.

Celem przedsięwzięcia jest zbudowanie zespołu budynków po północnej stronie placu Defilad od strony ul. Marszałkowskiej o łącznej powierzchni całkowitej 26 tys. mkw., z czego 15 tys. mkw. będzie przeznaczonych na muzeum, a 11 tys. mkw. na teatr. Muzeum i teatr do 31 grudnia 2013 r. mają otrzymać na własność działkę na placu Defilad.

Proces projektowania będzie prowadzony wspólnie przez Muzeum i Teatr do momentu uzyskania pozwolenia na budowę, potem każda instytucja będzie prowadziła i finansowała proces inwestycyjny oddzielnie. Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia. Budowa Teatru ma być finansowana ze środków europejskich. Budżet budowy teatru wynosi 125 mln zł bez wyposażenia.
– Inwestycja będzie finansowana z dwóch źródeł: z komercyjnego kredytu i z dotacji unijnej, o którą będzie się starać Teatr Rozmaitości. Nasz budżet to 270 mln zł, które weźmiemy z kredytu bankowego zaciągniętego na 30 lat. Natomiast teatr wystąpi o 125 mln zł finansowania z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2010. Projekt będziemy prowadzić wspólnie aż do momentu otrzymania pozwolenia na budowę. Dopiero potem obie instytucje się rozdzielą – mówi Magdalena Buczek z Muzeum sztuki Nowoczesnej.

– To przełomowy moment w projekcie budowy siedziby dla MSN i Teatru Rozmaitości. Tak jak zapowiadaliśmy rok temu, dokumentacja przetargowa jest gotowa. Cieszymy się, że udało się wspólnie dojść do punktu, w którym oficjalnie ogłaszamy konkurs na nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Architekt, któremu powierzone zostanie zadanie zaprojektowania nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa, zostanie wybrany w procedurze zwanej negocjacje z ogłoszeniem, zgodnej z polskim prawem zamówień publicznych. W skład komisji oceniającej aplikacje architektów wejdą: Joanna Mytkowska – dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wojciech Gorczyca – dyrektor Teatru TR Warszawa, Grzegorz Piątek – naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Urzędu m.st. Warszawy, Marek Mikos – dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Wojciech Kwiatkowski – dyrektor Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewa P. Porębska – redaktor naczelna pisma „Architektura Murator”, Mirosław Bałka – artysta, oraz dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Termin składania wniosków o udział w konkursie upływa 7 października 2013 r. o godz. 12. Aby wziąć udział w konkursie trzeba złożyć wadium w wysokości 100 tys. zł. Nazwa pracowni, która zaprojektuje nowe obiekty ma być znana do końca marca 2014 r.

Jest to już trzecia próba w ciągu ostatnich ośmiu lat. Pierwszy konkurs architektoniczny, ogłoszony przez władze Warszawy w 2005 r., został unieważniony z powodu nadmiernych wymogów formalnych, niedostosowanych do międzynarodowych standardów. Kolejny, ogłoszony w 2006, przyniósł bolesną porażkę zarówno dla autora zwycięskiego projektu (Christiana Kereza) jak i dla miasta.

–  Budowa gmachów MSN i TR Warszawa to ważne przedsięwzięcie dla całej stolicy i jestem zdeterminowana je zrealizować. Dzisiejszy konkurs to kolejny krok na tej drodze. Przygotowaliśmy go w taki sposób, by przeprowadzić wszystkie procedury jak najszybciej i zminimalizować ryzyko komplikacji. Wybór architekta nowej siedziby MSN-u i TR Warszawa zostanie dokonany w ramach procedury negocjacji z ogłoszeniem. Ta dwuetapowa forma postępowania ułatwia wyłonienie architektów z doświadczeniem przy projektach o dużej skali – przekonuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

 Ogłoszenie o konkursie [233,21 kB]

 

 Harmonogram wyboru architekta [730,83 kB]

 

 Harmonogram inwestycji [707,77 kB]
Średnia ocena

Na podobny temat

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×