Tu jesteś:

Warszawa liderem regionu

Siatka połączeń Londynu (z lewej) i Frankfurtu (z prawej) (GFCI)

W 22 rankingu GFCI Warszawa znalazła się na 36.miejscu wśród 92. globalnych centrów finansowych. Mimo brexitu, Londyn nadal  pozostaje liderem.

Warszawie uplasowała się na 36. miejscu i pozostaje liderem Europy Wschodniej wśród  92 centrów finansowych - podają autorzy  22.  edycji rankingu The Global Financial Centres Index. Ranking przygotowany został przez dwa think-tanki – Z/Yen z Londynu i China Development Institute. Kolejne edycje pojawiają się co pół roku, w marcu i we wrześniu. Pod ocenę branych jest 108 czynników,  w kilku głównych kategoriach: otoczenie przedsiębiorstwa, kapitał ludzki, infrastruktura, rozwinięcie sektora finansowego, reputacja.

Jak wynika z rankingu, spada zaufanie do największych baz światowej finansjery- gorsze wyniki w porównaniu z poprzednią edycją miało10 najlepiej ocenianych centrów. Wśród  25. tylko dwóm udało się nieznacznie poprawić swoje oceny. Nadal  światową stolicą finansową- mimo brexitu- pozostaje Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii wygrała w każdej z 5 kategorii, które podlegały ocenie,  ale nie wiadomo co będzie z  kapitałem ludzkim, w obliczu zapowiadanych przez banki relokacji pracowników.

Spadła ocena Nowego Jorku, co według autorów badania może mieć związek z rosnącym pesymizmem Trumpa wobec umów o handlu i tym samym rosnącą niepewnością. Słabszy wynik sprawia, że do Nowego Jorku zbliża się Hongkong, który we wrześniowej edycji badań wyprzedził Singapur. W przyszłości wśród centrów, które prawdopodobnie zyskają na znaczeniu, wymienia się z kolei przede wszystkim Szanghaj i Qingdao. W związku z berxitem- wymieniane są również Frankfurt i Dublin, które mogą przejąć cześć funkcji londyńskiego City – o ile poprawią siatkę połączeń. Wskazywana jest też Casablanca, która ma aspiracje, by zostać hubem pomiędzy Afryką a resztą świata.

Dla ankietowanych  głównym problem stanowi przewidywanie przyszłości wobec brexitu, który może prowadzić do niższych podatków w Wielkiej Brytanii, ale większych w Unii Europejskiej. Wśród bankowców coraz większe znaczenie ma także miejsce do życia- kwestia bezpieczeństwa czy  przestrzeganie praw człowieka. Coraz większą role odgrywa  tworzenie infrastruktury dla fintechów.

Na tym tle  polska  stolica ostatnio zyskuje –  z 41 miejsca awansowała na 36. i jest liderem regionu CEE oraz Azji  Środkowej.  Tuż za nią znalazł się  Tallinn oraz Ryga. Wzrosły i to znacząco - ( o 11 pozycji) notowania  Pragi, która w regionie jest czwarta, w globalnym rankingu ma  58. miejsce

Warszawa jest opisana jako „uznany lokalny gracz”, ale nadal ma słabe oceny  stabilności. Należy do grupy centrów sklasyfikowanych jako „nieprzewidywalne”, do której  należą   też Casablanca, Amsterdam, Kajmany, Bermudy i Tel Awiw. Udało nam się wyprzedzić takie ośrodki jak Monachium (spadek z 27. na 50.), Kuala Lumpur, Bangkok czy stolica Kataru .

Kolejne edycje rankingu - w marcu 2018 roku- mogą wskazywać, jaka przyszłość czeka świat finansjery.

Źródło: bankier.pl., GFCI

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×