Tu jesteś:

Warszawa: dwie wieże zamiast Universamu Grochów

fot. Fotolia/zdjęcie poglądowe

Universam Grochów zostanie zburzony. Jego miejsce zajmie kompleks złożony z dwóch połączonych, 16-piętrowych wież. W środku znajdą się biura, mieszkania i lokale handlowe.

Universam przy Rondzie Wiatraczna to jeden z charakterystycznych budynków warszawskiego Grochowa. Wybudowany w 1977 r., był ówcześnie luksusowym centrum handlowym. Dzisiaj trzykondygnacyjny blaszak jest oklejony obdartymi reklamami i szyldami, ale w PRL-u zachwycał nowoczesnością. W budynku, którego właścicielem jest WSS Społem, handel kręci się do dziś. Wokół wyrósł nawet bazarek, na którym można kupić wszystko: od bielizny po żarówki. Universam czeka jednak rozbiórka, bo jego miejsce zajmie nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks biurowo – handlowo – mieszkaniowy. Spółdzielnia podpisała w kwietniu umowę z deweloperem Dantex. Firma jest znana na stołecznym rynku między innymi z inwestycji mieszkaniowych Dobra Wola i Dobrolin przy ul. Jana Kazimierza. Przy Rondzie Wiatraczna deweloper zbuduje dwa 16-kondygnacyjne budynki połączone ośmiopiętrowym łącznikiem. Wystąpił już o decyzję środowiskową dla tej inwestycji.
– Wciąż jesteśmy jeszcze na etapie prac koncepcyjnych – mówi Marek Roefler, prezes firmy Dantex. – Obie wieże będą połączone w jeden kompleks. W podziemiu znajdzie się garaż, dwie kolejne kondygnacje zajmie część usługowa i handlowa, taki nowy Universam. Nad nim będą następne dwie kondygnacje garażowe dla klientów Universamu, łącznie zmieści się ponad 700 samochodów. Wyższe piętra zajmą biura. Najwyższe kondygnacje, od piątego piętra wzwyż zajmą mieszkania. Takie rozwiązanie dyktują między innymi względy finansowe – opowiada o projekcie Marek Roefler. Cały kompleks będzie miał powierzchnię użytkową ponad 30 tys. mkw. Projektują go architekci z pracowni FS&P Arcus,z której wyszły plany m.in. gocławskiego CH Promenada, Karolkowa Business Park czy Concept Tower przy Grzybowskiej.  Na razie są to jeszcze szkice. Zdaniem Marka Roeflera, inwestycja mogłaby ruszyć za dwa lata. – Rozpoczęcie budowy myślę że nastąpi w 2015 r. Tyle czasu upłynie zanim dopniemy projekt, dostaniemy wuzetkę, pozwolenie na budowę, a jeszcze infrastruktura, uzgodnienia drogowe z miastem. Prace budowlane zajmą około dwóch lat – przewiduje prezes Dantexu.
Do rozbiórki Universamu i zastąpienia go nowoczesnym budynkiem przymierzał się już wcześniej Dom Development. Projekt przygotowany dla dewelopera przez pracownię Danprojekt zakładał wybudowanie tam przynajmniej jednego wieżowca. Powierzchnia użytkowa inwestycji miała wynieść ok. 48 tys. mkw., na których pomieścić się miało ok. 700 mieszkań, lokali usługowych i biur. Z tych planów nic nie wyszło, bo rynek pogrążył się w kryzysie i deweloper zrezygnował z przejęcia Universamu od WSS Społem.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×