Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Wiadomości
  •  Warszawa awansuje w globalnym rankingu największych miast pod względem inwestycji w nieruchomości

Warszawa awansuje w globalnym rankingu największych miast pod względem inwestycji w nieruchomości

Panorama centrum Warszawy. Fot. LM

Z raportu Cushman & Wakefield „Winning in Growth Cities” wynika, że w minionym roku odnotowano większy wzrost aktywności inwestycyjnej w Warszawie niż na rynkach globalnym i europejskim. W ciągu 12 miesięcy do czerwca 2013 r. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrósł o 20,8 proc. do 2,38 mld dolarów. Dla porównania wartość inwestycji w skali globalnej wzrosła o 16,7 proc., a w Europie tylko o 6,2 proc.

Dzięki temu Warszawa awansowała w globalnym rankingu największych miast pod względem inwestycji w nieruchomości z 52. miejsca w ubiegłym roku na pozycję 47. Najpopularniejszym sektorem wśród inwestorów były nieruchomości biurowe. Wartość obrotów w tym segmencie warszawskiego rynku praktycznie się podwoiła, co zapewniło Warszawie 30. miejsce w rankingu największych rynków świata. Warszawa również zyskała na znaczeniu jako lokalizacja do lokowania kapitału. Wartość zainwestowanego kapitału zagranicznego wzrosła o 13,1 proc. Obecnie stolica Polski zajmuje 14. miejsce w świecie i 5. miejsce w Europie pod względem inwestycji zagranicznych.
– Warszawa cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów zagranicznych, o czym świadczy znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w ostatnich 12 miesiącach. Coraz lepsze prognozy gospodarcze, utrzymujący się popyt na rynku najmu i podaż wysokiej klasy nieruchomości pozwalają przypuszczać, że w ostatnim kwartale 2013 r. znacząco wzrośnie wolumen transakcji inwestycyjnych. Ponadto na warszawskim rynku pojawi się wielu nowych inwestorów, którzy dopiero zaczynają odkrywać region Europy Środkowej – zapowiada Charles Taylor, partner zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce.

Nadal w gronie średniaków

Nawet zwiększone zainteresowanie stolica Polski nie sprawi jednak, że trafi ona od razu do grona największych miast globu. Z corocznego raportu firmy Cushman & Wakefield zaprezentowanego na targach inwestycyjnych EXPO REAL w Monachium „Winning in Growth Cities” wynika, że w minionych 12 miesiącach wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne na całym świecie wzrósł o 16,7 proc. do poziomu 649 mld dolarów, przy czym najwięcej zainwestowano w Nowym Jorku. W ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2013 r. wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrosła tam o 39 proc do poziomu 49,2 mld dolarów.

Londyn z inwestycjami o wartości 32,3 mld dolarów i wzrostem o 6 proc. utrzymał drugą pozycję w rankingu. Najszybszy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne spośród 25 miast na najwyższych pozycjach w rankingu odnotowano w Los Angeles, które wyprzedziło Tokio zajmując trzecie miejsce.

W ciągu roku do czerwca 25 miast zajmujących najwyższe pozycje w rankingu zwiększyło swój udział w rynku z 53 do 55 proc. przy wzroście wartości inwestycji o 20,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 12,1 proc. dla pozostałych miast. Zdaniem ekspertów C&W inwestorzy nadal preferują tę grupę miast ze względu na niski poziom ryzyka inwestycyjnego, ale wzrasta zainteresowanie również innymi lokalizacjami, o czym świadczy spadek udziału w rynku 25 największych miast z 58 proc. w I kw. 2013 r. do 50 proc. w II kw. 2013 r.
– Według większości wskaźników popyt na nieruchomości zarówno wzrośnie, jak i obejmie nowe rynki. Zwiększy się udział w rynku kapitału zagranicznego za sprawą coraz większej akceptacji ryzyka wśród inwestorów. Jeżeli ożywienie amerykańskiej gospodarki będzie nadal nabierać tempa, przekładając się na wzrost zaufania i gospodarek w innych krajach, wówczas przyszły rok będzie korzystny dla wielu sektorów rynku. Działania stymulacyjne i ożywienie zapoczątkują wzrost wartości kapitałowych w przypadku powierzchni wysokiej jakości przy silnym popycie wśród najemców – uważa Carlo Barel di Sant’Albano, prezes wykonawczy Cushman & Wakefield.

W porównaniu z ubiegłym rokiem w rankingu 25 miast zajmujących najwyższe pozycje wystąpiły niewielkie zmiany – Pekin i Sztokholm spadły w zestawieniu, natomiast awansowały miasta amerykańskie i niemieckie, w tym Denver i Frankfurt.

Największy wzrost w rankingu odnotowały miasta: Austin, Mediolan, Las Vegas, Montreal i Tampa. W pierwszej 25 najszybciej rosnących rynków znalazło się aż 15 miast w Ameryce Północnej: 14 z USA oraz Montreal w Kanadzie, głównie ze względu na wcześniejsze oznaki ożywienia gospodarczego i wielkość kapitału krajowego na rynku północnoamerykańskim. W grupie 25 najlepszych lokalizacji znalazły się również cztery miasta europejskie (Mediolan, Frankfurt, Berlin i Hamburg) oraz sześć miast  z regionu Azji i Pacyfiku (Seul, Perth, Brisbane, Sydney, Nagoja i Osaka).

Natomiast w pierwszej dziesiątce największy spadek z czwartego miejsca w ubiegłym roku na ósmą pozycję odnotował Paryż ze względu na mniejszą liczbę zawartych większych transakcji. W rankingach spadły również inne ważne miasta, w tym Toronto i Chicago, a także chińskie miasta: Szanghaj, Pekin, Kanton, Chengdu i Tiencin, w których wartość transakcji inwestycyjnych z wyłączeniem gruntów inwestycyjnych zmniejszyła się o 40 proc. lub więcej. Zdaniem C&W wynika to raczej z ograniczenia wydatków krajowych niż zagranicznych. W porównaniu z ubiegłorocznymi zestawieniami na niższych pozycjach znalazło się również szereg miast europejskich, w tym Petersburg, Stambuł i Budapeszt.

Największym zainteresowaniem inwestorów w grupie 25 miast na najwyższych pozycjach rankingu cieszyły się nieruchomości biurowe, których udział w rynku jednak zmniejszył się w minionym roku z 48 do 45 proc. W tym samym czasie udział w rynku nieruchomości mieszkaniowych wzrósł z 18,1 do 26 proc. Dotychczas wielu największych międzynarodowych graczy na rynkach inwestycyjnych koncentrowało się na nieruchomościach biurowych, ale obecnie zaczynają coraz bardziej interesować się innymi sektorami, w szczególności dużymi obiektami łączącymi funkcje komercyjne i mieszkaniowe.

W ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2013 r. globalne przepływy kapitału wyniosły 170,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 11,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Londyn nadal cieszy się największą popularnością wśród inwestorów zagranicznych, o czym świadczy wielkość zainwestowanego kapitału zagranicznego (22,4 mld dolarów) i udział w rynku na poziomie 13 proc. Dla porównania na Paryż i Nowy Jork przypadło odpowiednio 4 i 3,6 proc. inwestycji zagranicznych. Natomiast na czwartym i piątym miejscu pod względem wartości inwestycji zagranicznych uplasowały się miasta regionu Azji i Pacyfiku: Szanghaj i Sydney

Największym źródłem kapitału zagranicznego były kraje azjatyckie, które zainwestowały na światowych rynkach 55,4 mld dolarów, co stanowi 32 proc. łącznej wartości inwestycji. Jednak znaczną część tego kapitału zainwestowano w Azji. W wartościach względnych i bezwzględnych najbardziej aktywnymi graczami na rynkach zagranicznych byli w minionym roku inwestorzy amerykańscy, którzy zainwestowali 40,8 mld dolarów.

 Winning in Growth Cities [4,57 MB]
Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×