Tu jesteś:

Warszawa awansowała w rankingu atrakcyjności miast europejskich

Coroczny raportu „Emerging Trends in Real Estate – Europe 2019”, przygotowywany przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute, przedstawia sytuację na najważniejszych rynkach nieruchomości w Europie w sferze inwestycyjnej, deweloperskiej oraz finansowej.

Pod względem atrakcyjności poszczególnych obszarów najwyżej oceniane jest budownictwo mieszkaniowe. Również wysoko znajdują się nieruchomości magazynowe. Zauważalnym trendem jest coraz większe zainteresowanie inwestorów i deweloperów sektorami niszowymi. W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych ich zdaniem nieruchomości są m.in. domy opieki długoterminowej (domy seniora), elastyczne przestrzenie biurowe i centra danych.

Wraz z napływem kapitału do Europy jedną z głównych barier dla inwestycji nadal pozostaje dostępność odpowiednich aktywów. 68% uczestników badania PwC i ULI wskazuje to jako jedno z największych wyzwań, a 70% jest zdania, że najlepsze aktywa są przeszacowane.Raport powstał na podstawie rozmów z niemal 900 uznanymi ekspertami rynku nieruchomości w Europie, reprezentującymi czołowych  inwestorów, deweloperów, sektor finansowy oraz firmy doradcze.

Raport „Emerging Trends in Real Estate – Europe 2019” zawiera także ranking miast europejskich pod względem ich atrakcyjności inwestycyjnej. Po raz pierwszy od kilku edycji Berlin stracił pozycję lidera i obecnie zajmuje drugie miejsce podium. Na pierwszym uplasowała się Lizbona, która w zeszłorocznym rankingu nie była nawet w dziesiątce najatrakcyjniejszych miast. Respondenci docenili przede wszystkim wysoką jakość życia w tej metropolii oraz niskie ryzyko geopolityczne. 3. lokatę zajmuje natomiast Dublin. Warszawa awansowała w obecnym zestawieniu o dwie pozycje i obecnie plasuje się na 21. miejscu. Z innych miast regionu Europy Środkowo-Wschodniej jedynie Praga zajęła lepszą lokatę (19.).

„Warszawa jest niezmiennie wymieniana w wąskim gronie dwóch, trzech miast naszego regionu, w których warto inwestować. Ruch na stołecznych placach budów nie jest dziełem przypadku. Stabilny popyt na rynku biurowym generują nie tylko międzynarodowe korporacje, ale też rozwijające się polskie firmy, związane m.in. z branżą usług dla biznesu. To organizacje, które zdają sobie sprawę, że jakość kadr w Polsce na tle regionu jest bardzo wysoka. Liczę, że w kolejnych edycjach raportu pojawią się też np. Wrocław czy Kraków, a także inne miasta regionalne, w których dynamicznie rozwija się rynek biurowy, a także, podobnie jak w Warszawie, powstają nowe rodzaje aktywów - np. akademiki i mieszkania na wynajem” – podsumowuje Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca Urban Land Institute Poland.

„Jako biznesowa stolica kraju, którego gospodarka rośnie w najszybszym tempie w regionie, Warszawa jest atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału. W zakresie inwestycji na rynku biurowym, nasi respondenci z jednej strony nie kryli niepokoju wywołanego znaczną podażą powierzchni biurowej, z drugiej jednak zauważali, że jest ona uzasadniona wzrostem gospodarczym oraz popytem wewnętrznym. Kolejnym argumentem za wyborem Warszawy jest spory potencjał kadrowy, dlatego coraz bardziej zaawansowane procesy mogą być przenoszone do naszego kraju w ramach branży SSC. Ta branża też doskonale  pokazuje jak Polska awansuje w zakresie  usług value added, model wzrostu naszego kraju w oparciu o tanią siłą roboczą jest już na szczęście u schyłku. Branża SSC jest niezwykle ważna dla sektora nieruchomości, w szczególności dla sektora biurowego. Obecnie pracuje w niej blisko 280 tys. osób, do 2020 przewiduje się 340 tys. osób w branży SSC, co przeliczając na m2 zajmowanej powierzchni daje ok. 3 mln m2. Dodatkowo, proces Brexitu, o którym niezmiennie głośno, jest kolejną szansą dla rozwoju rynku biurowego w Warszawie” – mówi Kinga Barchoń, partner w PwC, lider zespołu ds. nieruchomości.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×