Tu jesteś:

Warszawa: 4,8 mln zł na renowacje kamienic

Warszawa przeznaczy nieco ponad 4,8 mln zł na prace konserwatorskie i renowacje zabytkowych, miejskich kamienic. Dotacje celowe dostaną m.in. willa Arpada Chowańczaka na Mokotowie, śródmiejski Dom Kupca i willa Róży Zamoyskiej.

Do biura stołecznego konserwatora zabytków wpłynęło 105 wniosków o dofinansowanie z miejskiej kasy, spośród nich komisja wybrała 20. - Te pieniądze są w budżecie, komisja wybrała te najważniejsze, a dziś rada Warszawy w uchwale zatwierdzi komu przyznajemy środki i ile – tłumaczy Piotr Brabander, stołeczny konserwator zabytków.

Dotacje celową dostanie m.in. willa Arpada Chowańczaka przy ul. Morskie oko 5. Zabytek z początku XX w. jest w bardzo złym stanie i ma smutną historię: niszczał przez dekady, był dwukrotnie podpalany i dopiero w zeszłym roku znalazł się prywatny inwestor, który zamierza ją odrestaurować. Za 113 tys. zł miejskiego dofinansowania odtworzona zostanie więźba i pokrycie dachu, który zawalił się cztery lata temu wskutek pożaru. Wykonane zostaną również pionowe izolacje i poziome ściany fundamentowe. - To jest tylko ułamek kwoty, jaka jest potrzebna na odrestaurowanie tej willi. Na razie trzeba zapewnić jej egzystencję i zadbać o zachowanie istoty zabytku. Prywatny właściciel na pewno będzie szukał też innych źródeł finansowania – tłumaczy Piotr Brabander. Dotacja miasta, to zaledwie 35 proc. pieniędzy, które pochłonie remont dachu, ale w kolejce czekają też inne zabytki.
840 tys. zł dostaną łącznie dwie współnoty mieszkaniowe z ul. Freta na remonty dachów kamienic, które są w złym stanie technicznym. Prace obejmą 8 budynków, m.in. znajdującą się przy ul. Freta 30 Kamienicę Wątrobowicza z XVIII wieku i Kaminicę Breyna, nazywaną również Pod Okiem Opatrzności, którta znajduje się pod numerem 32.
Za 300 tys. zł wykonany zostannie remont elewacji od południowej i zachodniej strony oraz instalacje przeciwwilgociowe w Domu Kupca, przy ul. Oboźnej 8. Zabytkowa kamienica, dziś kojarzona głównie z kampusem Uniwersytetu Warszawskiego, jest siedzibą Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Uług. Kolejne 300 tys. zł to kwota na renowację willi Róży Zamoyskiej przy Al. Róż 12, zbudowanej w XIX w. jako jedną z pierwszych w tzw. „ogrodzie różanym”. Miejska dotacja pokryje w części remont zewnętrznej elewacji kamienicy, odtworzenie pokrycia dachowego i i renowację stolarki okiennej. - Prace budowlane i leżą teraz w gestii inwestorów, muszą je wykonać i rozliczyć w ciągu roku kalendarzowego – mówi Piotr Brabander – Oczywiście w międzyczasie muszą uzyskać jeszcze pozwolenie konserwatorskie – dodaje. Jak informuje, w miejskiej kasie zostanie jeszcze 2,3 mln zł, które zostaną rozdysponowane później pomiędzy kolejnych wnioskodawców.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×