Tu jesteś:

W Łomży powstanie podstrefa Suwalskiej SSE

Ponad 7,6 ha powierzchni będzie miała podstrefa w Łomży (Podlaskie) Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE). Decyzję w tej sprawie podjął we wtorek rząd.

Rząd, który zmienił dotychczasowe granice suwalskiej strefy, zdecydował również, że wejdzie do niej 22,9 ha gruntów w Ełku (Warmińsko-Mazurskie) w tamtejszym parku naukowo-technologicznym, co powiększy ełcką podstrefę. O ponad 2,2 ha powiększy się również podstrefa w Suwałkach.

Po zmianach Suwalska SSE powiększy się łącznie o ponad 32,8 ha i będzie miała łączną powierzchnię ponad 375,6 ha - podano w komunikacie po obradach rządu.

Łomżyńska podstrefa będzie się składać z dwóch kompleksów gruntów. Pierwszy ma powierzchnię blisko 2,5 ha. Znajduje się w pobliżu ul. Ciepłej i łomżyńskiej ciepłowni, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 61 Warszawa - Augustów. Grunty są już przygotowane pod inwestycje. "Ewentualna budowa sieci gazowej lub ciepłowniczej zależy tylko od zapotrzebowania inwestujących na tych terenach firm" - podkreśla w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka Suwalskiej SSE Ewa Sokólska.

Drugi kompleks o powierzchni ok. 5,2 ha znajduje się u zbiegu ulic Spokojnej i Akademickiej. Działki są położone niedaleko drogi wojewódzkiej Łomża - Ostrów Mazowiecka. Grunt jest już również uzbrojony.

"Łomża czekała na tę decyzję wiele lat (...) Strefa jest szansą na rozwój miasta" - podkreśla cytowany w komunikacie SSSE prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Dodaje, że są w kraju przykłady świadczące o tym, że utworzenie strefy ekonomicznej "potrafi bardzo pobudzić lokalną gospodarkę". "Najważniejsze dla Łomży są miejsca pracy, które mogą tam powstać (...) Mamy propozycje dla biznesu i zapraszamy przedsiębiorców do współpracy" - dodaje Czerniawski.

Sokólska poinformowała, że w łomżyńskiej podstrefie może powstać minimum 200 nowych miejsc pracy. Dodała, że inwestowaniem jest tam zainteresowana "duża firma z branży IT", która wstępnie chce zatrudnić 100 osób.

Nowe grunty w Suwałkach będą przeznaczone pod inwestycje przemysłowe, składy i budownictwo niemieszkaniowe. Według szacunków może tam powstać ok. 38 nowych miejsc pracy przy nakładach rzędu 11,3 mln zł.

Nowe tereny włączone do podstrefy w Ełku są natomiast przeznaczone wyłącznie pod inwestycje innowacyjne. Można tam lokować produkcję czy usługi. "Na terenie włączanym do strefy znajdują się budynki z przeznaczeniem na Centrum Logistyczno-Usługowe, Inkubator Przedsiębiorczości, Inkubator Technologiczny, Centrum Badawczo-Rozwojowe" - podano w komunikacie po obradach rządu. Może tam powstać ok. 390 nowych miejsc pracy, a nakłady mogą wynieść blisko 116,3 mln zł.

Prezes Suwalskiej SSSE Robert Żyliński podkreśla, że strefa przymierza się do dalszego rozwoju. Jest m.in. zainteresowana włączeniem do niej terenów inwestycyjnych przy Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, które graniczą z białostocką podstrefą. Podstref chcą również samorządy Michałowa, Grajewa, Siemiatycz, Hajnówki i Narewki.

Suwalska SSSE powstała 17 lat temu. Dotychczas - bez Łomży - miała 6 podstref w trzech województwach: podlaskim (Suwałki, Grajewo, Białystok), warmińsko-mazurskim (Ełk i Gołdap) i mazowieckim (Małkinia Górna). Obecnie działalność w SSSE prowadzi ok. 70 firm, które zatrudniają ponad 6 tys. osób. Wartość inwestycji przekroczyła 1,9 mld zł.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×