Tu jesteś:

W Bytomiu powstaną biura, magazyny i hale, ponad 100 nowych miejsc pracy

Biura, magazyny i hale powstaną wkrótce na terenach Bytomskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (BSAG). Trzy firmy, które zwyciężyły w przetargu na dzierżawę należących do niej gruntów, obiecały inwestycje warte prawie 6 mln zł i zatrudnienie co najmniej 108 osób.

W czwartek lokalne władze podpisały umowy ze zwycięzcami przetargu.

Aby przyciągnąć inwestorów, władze Bytomia zaoferowały im dzierżawę na bardzo atrakcyjnych warunkach. Cenę wywoławczą najmu określono na 10 groszy za metr kwadratowy miesięcznie, to mniej więcej jedna dziesiąta cen rynkowych w Bytomiu. Urzędnicy zapewnili też inwestorom wsparcie administracyjno-prawne.

Warunkiem ubiegania się o dzierżawę było stworzenie na oferowanych działkach miejsc pracy. Inwestorzy musieli też zadeklarować, że inwestycję zakończą w ciągu dwóch lat od podpisania umowy, co stało się w czwartek.

"Panował stereotyp, że inwestorzy omijają nasze miasto. Udowodniliśmy, że jeśli dostrzegą w naszym mieście partnera, to ta sytuacja może ulec zmianie" - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent miasta Damian Bartyla.

W przetargu wyłoniono trzy firmy. Spółka Gas Engineering z Chorzowa (wydzierżawi 0,7 ha) do sierpnia 2015 r. kosztem 1,2 mln zł wybuduje biura i magazyny o powierzchni 566 m kw. Będzie tam prowadzić działalność projektową, zajmie się też dostawą i montażem urządzeń gazowych.

Spółka Integra Kamiński z Gdyni, która jest dostawcą sprzętu do utrzymania dróg i lotnisk, w Bytomiu ma wybudować halę serwisową z pomieszczeniami biurowymi. Koszt inwestycji, realizowanej na hektarowej działce, to 3,4 mln zł. Firma obiecała w przetargu, że zatrudni przynajmniej 23 osoby, ale jej prezes Sławomir Kamiński zadeklarował w czwartek, że pracę przy montażu pojazdów specjalistycznych może tu znaleźć nawet 50 osób.

Firma Quinto z Radzionkowa, produkująca specjalistyczne konstrukcje stalowe, wydzierżawi 1,5 ha i zatrudni co najmniej 45 osób. Za 1,2 mln zł wybuduje halę, w której spawane będą wielkogabarytowe konstrukcje.

Zwycięzcy przetargu podkreślali, że do zainwestowania w Bytomiu zachęciły ich nie tylko niskie ceny dzierżawy, ale też bardzo duża aktywność i pomoc bytomskich urzędników odpowiedzialnych za projekt. Jak mówili, taki sposób postępowania powinien być wzorem dla wielu innych miast. Zwycięzcy przetargu są zainteresowani wykupem dzierżawionej ziemi i związaniem się z Bytomiem na stałe.

Urzędnicy z Bytomia przyznali, że nie spodziewali się aż takiego zainteresowania przedsiębiorców terenami w BSAG. Po ogłoszeniu przetargu odebrali wiele telefonów, pytań i ofert. Wielu przedsiębiorców nie zdążyło wystartować w przetargu, dlatego przygotowywany jest już następny. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie, władze zdecydowały się poszerzyć Strefę o kolejne tereny. W BSAG ma znaleźć pracę w sumie około 250 osób.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×